Akademik Makale

Günümüz akademi camiası içerisinde ağırlıklı olarak akademik makale yazılması tercih ediliyor. Çünkü bu durumun ortaya çıkmasında en mühim sebep olarak makalelerin öz bilgi içermesi ve genellikle son derece güncel olmaları gösterilmektedir. Ayrıca tezler gibi uzunca bilgiler içermez ve gereksiz literatür bilgileri ile okuyucu sıkılmaz. Kısa ve öz ‘’hap bilgi’’ verileri ve direkt olarak metodoloji kısmına geçilir. Açıkçası bu sistemi çok doğru buluyor ve destekliyoruz. Bunun nedeni ise basittir: Artık günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaydır ve bir konuyla alakalı olarak onlarca sayfa literatür bilgisi okumak bilim insanlarına ve ilgili taraflara sıkıcı gelmektedir.

Yukarıda anlatılanlara göre eğer çok yeni ve teknik bir konu başlığı yoksa literatürü kısaca geçmek mantıklı görünmektedir. Bu bizim şahsi görüşümüz değil; 2023 yılı itibariyle akademik camianın genel manada tercih ettiği bir yöntem olarak gözlemlediğimiz noktalardan birisidir. Sonuç itibariyle kim literatür bilgiler ile uzun uzadıya sıkıcı yazıları okumak ister ki? Ancak metodoloji kısmı her bir örneklem için farklılık göstereceğinden dolayı gerek akademik makale gerekse de diğer tüm bilimsel araştırmalarda dikkat çeken noktalar arasında gösterilmektedir.

1. Akademik Makale Hazırlama ve Yazdırma Merkezi

Öncelikle akademik makalelere kimin gereksinim duyduğu bilimsel çalışmalar olabilir? Akademik makale dediğimiz şey aslında bilimsel dayanaklara göre meydana getirilmiş kısa araştırmalardır. Bu nedenle üniversite öğrencileri bunu kullanabilir veya akademik kariyeri olan bilim insanları bunu kullanır gibi yaklaşım kabul edilemez. Yeryüzündeki tüm insanlar potansiyel ilgili kabul edilir. O halde akademik makale hazırlama ve yazdırma merkezi olarak bu tek başına bizim ilgi alanımıza giren konulardan değildir. Elbette yazmak ayrı bir husus olsa dahi, okuma ve araştırma noktasında tüm insanların potansiyel ilgili olduğu tartışmaya açık değildir.

2. Akademik Makale Nedir?

Üst kısımlarda kısaca betimledik ancak burada akademik makale nedir? Başlığında konuyu biraz daha açalım. Şöyle ki bilimsel içeriklere uygun biçimde, atıf yapılması ve kaynaklarla desteklenmesi koşulu ile herhangi bir konuda meydana getirilmiş kısa bilimsel çalışmalardır. Yani doktora tezi ya da yüksek lisans tezinden tek farkı kısa ve öz bilgi içermesidir. Yoksa akademik makale temel hazırlanış mantıkları tamamen aynıdır.

3. Akademik Makale Nasıl Yazılır?

Bilimsel araştırmalarda bazı durumlarda tersi iddia ediliyor olsa dahi tezler, makaleler ya da tezsiz dönem projeleri kesinlikle aynı mantıklı hazırlanır. Yani akademik makale nasıl yazılır? diye merak eden bireyler aslında tez nasıl yazılır sorusunu sormuş oluyor. Bunların temel mantığı zihinlerde oturduğu takdirde olması gereken bütün bilimsel çalışmalarda aynıdır. Söz gelimi doktora tezi yazarken elimizde sihirli değnek yoktur ve buna göre ‘’doktora tezlerinde çok özel kaynak gösterme’’ gibi bir keşif henüz yapılmamıştır. Kısacası akademik makale yazım kuralları temel bilimsel araştırma yöntemlerinde öğrenilenden farklı değildir. O halde özgünlüğü sağlamak ve doğrulanabilir kaynak kullanmak atılacak ilk adım olarak görülmelidir. Devamında ise yayımlamayı düşündüğünüz platformun kurallarına göre çalışmanızı düzenleyebilir ve konsepti ona göre tasarlayabilirsiniz.

Eğer ki yüksek lisans ya da doktora programlarında eğitim görüyor ver zorunlu olarak makale yazmanız icap ediyor ise olması gereken danışmanla birlikte bu süreci yönlendirmek olmalıdır. Çünkü tezlerin makalesi bu yolda en sık kullanılan ihtimaldir ve günümüzde sıklıkla tercih edilir. Eğer danışman öğretim üyesi olan tez hocanız size destek olmuyor ise burada biraz handikap söz konusudur ve fazla emek ortaya koymanız gerekebilir.

Son olarak makalelerde uzun uzadıya bilgi verilmesini önermiyoruz. Daha doğrusu literatür kısmı hakkında anlatılacaklar son derece kısa ve sade olmalıdır. Yukarıda açıklandığı üzere akademik makale zaten kapsamlı yazılmaz ve uzun uzadıya bilgiler yer almaz.

4. Akademik Makale Yazdırma Ücretleri Ne Kadar?

Bilimsel araştırmalar ve buna dahil olarak akademik makale yazımı son derece zorlu meydana getirilen çalışmalardır. Bu sebepledir ki direkt olarak fiyatları budur gibi bilgi vermek neredeyse olanaksız gibi bir şeydir. O halde akademik makale yazdırma ücretleri ne kadar? Denildiğinde sizlere yanıt verebilmek için ihtiyacımız olan bilgileri hemen aşağıda paylaşalım. Bunlar:

 1. Makalenin konusu,
 2. Yayımlamayı düşündüğünüz derginin yazım kuralları,
 • Akademik makale kaç sayfa ya da kelime olacak?
 1. Dosyanın format düzeni,
 2. Araştırma metodolojisi,
 3. Teslim tarihine kalan zaman,
 • Diğer talepler.

5. Hangi Bölümler İçin Akademik Makale Yazdırabilirim?

Son kısımlara gelirken akademik makale hususunda temel mantığın zihinlerde oturduğunu umut ediyoruz. Eğer sorularınız olursa bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Peki hangi bölümler için akademik makale yazdırabilirim diye merak ediyorsanız hemen burada yanıtımızı paylaşalım: Diğer hizmetlerimizde faaliyet gösterdiğimiz alanların tümü. Kısaca bu şekilde ifade edebileceğimiz bu hususta aşağıdaki bölümlerle alakalı faaliyet gösterdiğimizi iletebiliriz. Mühendislik, tıp, sayısal disiplinlerin çoğu, felsefe, ilahiyat, Osmanlıca çeviri gibi alanlarda hizmet vermediğimiz belirtmek isteriz. Aşağıdaki listede yer almıyor olsa dahi önerimiz şudur ki, kesin ve doğru yanıt alabilmek adına bizimle iletişim kurmanızdır.

Şimdi akademik makale hakkında genel olarak hizmet verdiğimiz alanları aşağıdaki listede sıralayabiliriz. Bunlar:

 1. Sosyal bilimler disiplinlerinin çok büyük kısmı (felsefe, ilahiyat vs. hariç),
 2. İşletme yönetimi
 • Psikoloji
 1. Klinik psikoloji
 2. Eğitim yönetimi ve tüm eğitim konuları
 3. Spor ve rekreasyon
 • İktisat, ekonomi
 • Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri
 1. Pazarlama
 2. Mimarlık
 3. Sosyal hizmet

Sık Sorulan Sorular

Tez, dönem projesi veya akademik makale aslında temel manada hep aynı şekilde hazırlanır. Bu sebepledir ki tez yazımında neye dikkat ediyorsak akademik makale yazımında da aynı şeyleri dikkat etmeliyiz. İlk olarak başınızı ağrıtacak en önemli husus olduğundan dolayı intihal yapmamalısınız. Kısacası başkasına ait eserleri bilgi hırsızlığı yapmak suretiyle kendinize ait gibi göstermemelisiniz. Başka kaynaklardan yararlandığınız her şeye atıf yapmanız en önemli konudur. Bunun dışında makalelerde kısa ama öz bilgiler istenir. Yani bugüne dek yüzlerce sayfa yazılmış bir makaleyle karşılaşılmamıştır. Bu sebepledir ki gereksiz bilgileri ortaya koymamalı ve öz bilgileri anlatmalısınız. Akademik makalelerde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise literatürün son derece kısa olması ve ağırlığın yöntem ve bulgular kısmına kaydırılmasıdır.

Akademik makale yazarken doğru referanslama elinizdeki somut kaynağa atıf yapmaktan geçer. Bazı durumlarda elinizdeki kaynakta başka birine atıf yaptıysa, aktaran şekilde yazmanız gerekebilir. Bu hususu biz çok doğru bulmamakla birlikte bazı danışmanlar veya akademisyenler tercih edebilmektedir. Şöyle ki bu kaynakların her birisi daha önce başka birine atıf yapmış olabilir. Bu durumda süreç sonsuz döngü içine girecek ve geriye dönük on kaynak varsa on tane atıf yapılması icap edecektir. Bize göre bu yanlıştır. Eğer sizden aksi yönde bir talep yoksa somut olarak elinizde bulunan kaynaklara atıf yapmalı ve onların referans gösterdiklerine atıf yapmamalısınız.

Makale yazım süreci de aynı tez hazırlama aşamasındaki gibi ilerler. Makalelerin özelliği ise son derece kısa literatüre sahip olmalarıdır. Bu durumda öncelikle literatür kısmını halledip aynı zamanda verilerle ilgili işlemleri tamamlamalısınız. Sonrasında literatürle alakalı ilgili kontrol mekanizması ile görüşürken aynı zamanda da verilerin analizini yapmalı ve bulguları netleşmelisiniz. Her iki aşamaya da onay aldıktan sonra dosyaları birleştirmeli ve artık tartışma-sonuç yazmak suretiyle tamamlama aşamasına geçmelisiniz.