Bitirme Tezi

Üniversite öğrencilerinin fakülte eğitimlerinde ya da bunları tamamladıktan sonraki yüksek lisans eğitimlerinde mezun olmak adına bilimsel araştırma yapmaları gerekir. Bu bilimsel araştırmalar bitirme tezi olarak isimlendirilebildiği gibi, eğitim görülen programa göre değişikliği uğrayabilir. Mesela yüksek lisans bitirme projesi gibi. Her şekilde tüm öğrencilerin bu aşamaya ulaştığında kendisine danışman öğretim üyesi atanır. Atanan danışmanla mutabık olunması kaydı ile dilediğiniz konuda dilediğiniz araştırma metodu ile inceleme yapabilirsiniz. Özellikle altını çizmekte yarar bulunacağı üzere hiçbir durumda danışman hocanızla ters düşmeyiniz. Çünkü iyi iş çıkarsanız dahi kendisi ile ters düşürseniz tezinizi başarısız sayılabilir. Burada akademik çalışmalarda standart olmadığını önemle vurgulamakta yarar vardır. Hal böyle olunca da olması gereken danışman hocanızı memnun etmek olacaktır.

 

1. Bitirme Tezi Danışmanlık Merkezi

Öğrencilerin kendilerinin yerine getirmesi icap eden akademik çalışmalarda zaman zaman profesyonel destek almaları icap eder. Bazı durumlarda ek destek için bitirme tezi danışmanlık merkezi ile irtibat kurabilir ve gereksinim duyduğunuz konularla alakalı destek hizmeti alabilirsiniz. Talep edeceğiniz işlemler istatistik veri analizi olabileceği gibi tez format düzenleme, anlatım bozukluğu işlemler, bitirme tezi kaynak taraması gibi çeşitli niteliklerde olabilir. Talebiniz her ne ise gerek duymanız durumunda bizimle iletişime geçiniz ve sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak iletiniz. Yapılacak olan inceleme neticesinde mümkün olduğu takdirde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız. Başvuru yapmak istiyorsanız hemen bizimle irtibat kurunuz.

 

 

2. Bitirme Tezi Nedir?

Öğrencilerin lisans-yüksek lisans programlarından mezun olmak için meydana getirmeleri icap eden bilimsel çalışma bitirme tezi nedir? Sorusuna yanıt olarak paylaşılabilir. Eğer ki mezun olmak istiyorsanız kesinlikle ama kesinlikle bitirme tezi yazmanız icap eder. Aksi durumda mezun olmanız söz konusu dahi olmaz. Ancak nitelik bakımından nasıl olacağız ya da kısa uzun olup olmadığı kesinlikle danışman hocanıza bağlıdır. Şöyle ki, siz yüzlerce sayfalık çok kapsamlı bir yüksek lisans tezi yazarsınız ve binbir zahmet ile bunu zorla kabul ettirebilirsiniz. Durum böyle iken tersinden bakıldığında son derece kolay biçimde belki 20-30 sayfa ile kolayca mezun olan bir arkadaşınız olabilir. Hatta daha ileri gidecek olursak söz konusu projeyi/tezi aynı danışmandan almış olabilirsiniz. Kısacası öznel kavramlar içerir ve buna göre herkesin başına çok farklı hikayeler gelebilir.

 

3. Bitirme Tezi Kaç Sayfa Olmalı?

Enstitüler çeşitli kurallara tabidir ve kendileri tamamen özerk yapıda hareket edebilirler. Yani aynı üniversitede bir enstitü APA 7 formatında kaynak gösterilmesini isteyebilir, başka bir enstitü ise dipnot yöntemi tercih edebilir. Benzer durum bitirme tezi kaç sayfa olmalı? Sorunsalı için de aynıdır. Çünkü genellikle üniversitelerde bitirme tezi … sayfa olmalıdır gibi kurallar olmaz. Bu tamamen danışman öğretim üyesine bırakılmış ve inisiyatif onlara verilmiştir. İstisnai durum bazı üniversitelerin kelime sınırlı çalışmalar talep etmesidir. Ülkemizdeki bazı üniversitelerde belirli sözcük sayısında bilimsel araştırmaların meydana getirilmesi talep edilir.

Kısacası bitirme tezi kaç sayfa olmalı denildiğinde somut veriler son derece sınırlıdır. Bizim geçmiş deneyimlerimize göre yanıt verecek olursak ortalama olarak tezler 80 – 100 sayfa civarı, dönem projeleri ise 40- 50 sayfa civarındadır.

 

 

4. Bitirme Tezi Kaynakçada Nasıl Gösterilir?

Kullanılan yayın türünden ziyade önemli olan ilgili enstitünün yazım kılavuzunun ortaya koyduğu kurallardır. Yani bitirme tezi kaynakçada nasıl gösterilir? Diye sorulduğunda öncelikle eğitim görülen programın bağlı olduğu enstitü yazım kılavuzu incelenir. Orada metin içi için ayrı, kaynakça kısmı için ayrı bilgiler yer almaktadır. Böylelikle oradan elde edilen bilgilerle mevcut kaynak her ne ise ona göre yazılır. Zaten tezlerin genel kaynak gösterimi aynıdır. Bitirme tezi hazırlama aşamasında tüm tezler benzer şekilde kaynak gösterilir. Bundan ayrılan ise kitap, süreli yayın veya bildiri gibi diğer niteliklere sahip dokümanlardır.

 

5. Bitirme Tezi Kaç Kelimeden Oluşmalı?

Tezlerin ya da projelerin ne kadar uzunlukta olacağı kesin değildir. Daha doğrusu enstitü bir sınır verse dahi danışmanın bunun eksiğini ya da fazlasını talep edebiliyor. Bitirme tezi kaç kelimeden oluşmalı diye merak edenler için bu bilgi çok gerçekçi gelmeyebilir. Yıllardır bu konuda hizmet veren bir kurum olarak emin olunuz yukarıda ifade edilen biçimde durumlarla karşılaştık. Çünkü denetim mekanizması yok denecek gibi bir şeydir. Ancak İstanbul Bilgi Üniversitesi kelime sınırlı çalışmalar ister ve sizin fazla hazırlamanıza ya da yüzlerce sayfalık yazmanıza gerek yoktur. Ortalama olarak 5.000 kelime ile 8.000 kelime arasında değişen aralıkta çalışmalar talep edilmektedir.

 

6. Bitirme Tezi Ne Kadar Sürede Yazılır?

Akademik seviyenin lisans ya da yüksek lisans olmasına göre değişkenlik gösterecek durumdur. Açıkçası bitirme tezi ne kadar sürede yazılır? Sorusuna yanıt vermek için çok fazla bilgiye gereksinim duyuyoruz. Çünkü bu süre kişinin donanımına, geçmiş tecrübesine, konu başlığına, araştırma yöntemine ve en mühimi de danışman hocaya bağlıdır. Bunları kapsamlı biçimde açıklamamıza rağmen yine de süre noktasında ısrarlı taleplerle karşı karşıya kalıyoruz. Kısaca ifade edecek olursak bitirme tezi için minimum süre 2-3 ay olarak karşımıza çıkar. Tersinden bakıldığında ise 6-8 ay azami süre olarak karşımıza çıkacaktır. Burada yukarıdaki etkenler size kesin süre için fikir verebilir.

 

7. Bitirme Tezi Hangi Bölüm ve Alanlar İçin Yazılır?

Üniversite eğitim düzeni içerisinde sadece derslerden başarılı olmak yeterli değildir. Bitirme tezi hangi bölüm ve alanlar için yazılır? diye merak edenlere kısaca bu yanıtı verelim. O halde sorumuzun kısa yanıtı tüm bölüm ve programlarda kesinlikle bitirme tezi yazmak zorunludur. Mühendislik bölümü, tıp ya da sosyal bilimler disiplinleri diye bir ayrım yoktur. Fitoloji dahi olsa emin olunuz dönem projesi ya da tez hazırlama yapmanız icap eder. Ancak yazım kuralları ya da hangi konsept üzerinden ilerleneceği enstitü özelinde farklılık gösterecektir. Emin olunuz bu hususta aynı üniversitenin farklı enstitülerinde dahi siyah-beyaz kadar fark olabilmektedir. Detaylı bilgi almak adına eğitim gördüğünüz enstitü web sayfasından bilgi alınız.

8. Bitirme Tezi Örnekleri

Lisans programlarındaki bitirme tezi örnekleri genellikle kendi üniversitenizin kütüphanesinde somut çıktı olarak ve dijital olarak erişime açıktır. Bu seviyedeki tezlerin YÖK Tez Merkezi’nde sergilenmediği bilinmektedir. Bildiğiniz üzere en az yüksek lisans düzeyi tez olması gerekiyor ki burada dijital olarak erişime açık olsun. Zaten lisans tezlerinin yaygın olarak referans gösterimi pek karşılaşılan durum olmadığından dolayı bu durumda kimse şikayetçi görünmemektedir. Ancak konu yüksek lisans ve doktora olunca bilgi almak isteyenler YÖK Tez Merkezi’ni ziyaret edebilirler. Burada tüm kaynakların yer aldığı, tahmin edemeyeceğiniz kadar bitirme tezi örnekleri olduğu bilinmektedir.

9. Bitirme Tezi Danışmanlık Ücretleri

Toparlayacak olursak sizler çeşitli nedenlerle meydana getirmeniz icap eden bilimsel araştırmalarla alakalı bir şekilde destek almak istiyorsunuz. Burada bitirme tezi danışmanlık ücretleri araştırması neticesinde oluşturacağınız alternatif hizmet sunucular listesine göz atınız. Ücretler bir kıyaslama kriteri olmakla birlikte tek başına kesinlikle bir mana ifade etmez. Zaten satın alınmak istenen bitirme tezi yani bilimsel araştırma olacağından dolayı açıkçası ucuz olması da beklenemez. En azından biz sunacağımız hiçbir hizmet adımında ucuz olmak gibi bir iddia içerisinde değiliz. Buradan hemen pahalı olacağız manası çıkarılmamalıdır. Sonuçta bilimsel araştırma yapılacak ve buna göre ortaya konulacak hizmetin bir bedeli olmak durumundadır. Bize göre intihal olmaması, eleştirilerin yerine getirilmesi, iletişime dikkat edilmesi ya da satış sonrası hizmet dediğimiz bir problem olduğunda müşterinin yanında olunması ücretten önce gelmektedir. Kısacası profesyonel hizmet sunmak adına elimizden gelenin daha fazlasını yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Başvuru yapmak ya da hizmetlerimizle alakalı bilgi almak için hafta içi her gün 09.30 – 18.30 saatleri arasında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bitirme tezi danışmanlığı dediğimiz şey lisans veya yüksek lisans programlarında hazırlanacak tezle alakalı çıkmaza girdiğinizde bir kişi veya kurumdan profesyonel hizmet almanızdır.

Bitirme tezi konusu seçiminde iki alternatif söz konusudur. Birincisi konu seçimini tamamen bize bırakırsınız ve istediğiniz şekilde konu başlığı netleştirilir. İkincisi ise sizin aklınızda bir konu veya etiket kelimeler vardır. Bu bilgileri bize iletirseniz ve biz de sizin talebinize karşılık verecek seçimde bitirme tezi konusu hazırlarız.

Bitirme tezi yazım aşamaları aşağıda madde madde sıralanmıştır. Bunlar:

-Konu başlığı için belirli bir alana veya disipline odaklanma,

-Konuyu net şekilde ortaya koyma ve araştırma yöntemini belirleme,

-Tez önerisi hazırlama veya gerekiyorsa etik kurul başvuru formu hazırlama,

-Literatür tarama ve ulaşılan kaynakların okunması,

-Okuma aşamasına devam edilmesi ve elde edilen bilgilerden kısa kısa notlar alınması,

-Yöntem kısmı ile alakalı verilerin toplanması,

-Literatürünün somut şekilde ortaya konulması ve danışmanla ara kontrol süreçleri,

-Varsa revizyonların yerine getirilmesi ve tekrar kontrol aşamaları,

-Veri toplamanın bitirilmesi ve danışmanın onayladığı şekilde istatistik veri analizi yapılması,

-Tartışma ve sonuç yazılması,

-Tez dizgi işlemi, son kontroller ve teslim.