Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından mezun olmak için derslerin başarılı olarak tamamlanması tek başına yeterli değildir. Öğrencilerin akademik içerikli tez veya dönem projesi meydana getirmesi gerekir. Bazı anlarda söz konusu işlemi yerine getiremeyecek olan öğrencilerin tez danışmanlığı hizmeti alması ve böylelikle prosedürleri tamamlaması mümkün olmaktadır. Öncelikli tercih her daim çalışmanın sahibi öğrencinin bunu yerine getirmesi olsa bile, bazı durumlarda bu mümkün olmayabilir. Şöyle ki hasta olabilirsiniz, bir yakınınızı kaybedebilirsiniz ya da iş yerinde çeşitli sorunlarınız olabilir. Bu gibi durumlarda tez yazım sürecine yeterli vakit ve emek ayırmanız mümkün olmayacağından dolayı profesyonel hizmet almak mantıklı bir seçenek olacaktır. Şimdi konuyla ilgili alt başlıklara birlikte bakalım.

1. Tez Danışmanlığı Nedir?

Üniversiteden mezun olmak isteyen öğrencilerin tez yazma aşamasında meydana getirmeleri icap eden tezle alakalı olarak çeşitli kurum ya da bireylerden alacağı tüm destek hizmetleri tez danışmanlığı nedir? Sorusuna yanıt olarak paylaşılabilir. Kısaca ifade etmek gerekirse kaynak tarama, literatür araştırma, istatistik veri analizi ya da tez nasıl yazılır konularında başkalarından destek alınması danışmanlık kapsamına girmektedir. Tabiri caiz ise bir bilenden tez hazırlama noktasında öğrenilecek bilgilerin toplamıdır.

2. Lisans Tezi Danışmanlığı

Genel yerleştirme sınavları ile öğrenci kabul edilen bu programlarda eğitim minimum dört (4) yıl olmak durumundadır. Derslere ek olarak son yarıyılda bitirme tezi yazılması icap etmektedir. Ancak çalışmakta olan ya da çeşitli nedenlerle bunu yapamayacak olan öğrenciler için lisans tezi danışmanlığı hizmeti alma durumu söz konusu olabilmektedir. Eğer siz de sebebi ne olursa olsun tez danışmanlığı noktasında profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız yapmanız gereken size maksimum yarar sağlayacak olan bir kurum bulmaktır. Süreçle alakalı olarak size destek olabilmek adına elimizden gelenin fazlasını yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Ancak burada her disiplinle alakalı hizmet vermemizin mümkün olmadığını önemle vurgulamak gerekir. Kesin yanıt verebilmemiz için tezinizin konusu, teslim tarihi ve araştırma yöntemi gibi bilgilerini ihtiyacımız vardır. Söz konusu bilgileri iletirseniz yapılacak inceleme neticesinde cevap veriyoruz. Eğer yanıtımız olumlu olur ve siz de onay verirseniz süreci başlatabilirsiniz.

3. Lisans Tezi Danışmanlık Alanları

Üniversite hayatının ilk adımı olan fakültelerde pek çok öğrenci eğitim görmektedir. Yüksek lisans veya doktorsa düzeyine ulaştıkça bu sayı gitgide azalır. Aynı durum tez danışmanlığı alan öğrencilerin sayısı açısından benzerlik göstermektedir. Sonuçta milyonlarca insan fakültelerde eğitim görürken bu sayı yüksek lisansta çok daha düşüktür. Çok fazla öğrenci bulundurması nedeniyle lisans tezi danışmanlık alanları geniş disiplinlerde yürütülmektedir. O halde tez yazım merkezlerinin her öğrenciye faydalı olabilmesi pratikte pek mümkün görünmemektedir. Bunun doğal bir sonucu olarak biz de belirli disiplinlerde hizmet veriyoruz. Detaylı bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

4. Yüksek Lisans Tezi Danışmanlığı

Dört yıl boyunca eğitim görülen programdan mezun olunduğunda arzu eden öğrencilerin lisansüstü programlara devam edebileceği herkesin malumudur. Dileyen öğrenciler söz konusu enstitülerin belirlediği asgari koşulları sağlamak kaydı ile lisansüstü eğitimlerine devam edebilir. Böylelikle uzmanlaşmak istedikleri disiplinlerle alakalı kendilerini daha fazla geliştirme imkanlarına sahip olabilirler. Ders döneminin tamamlanması neticesinde tez danışmanlığı veya daha spesifik olarak konuşacak olursak yüksek lisans tezi danışmanlığı başvurusu yapmak isteyen kimseler hizmet veren kurumları araştırmaya başlayabilir. Biz de tez hazırlama süreciyle alakalı destek sunduğumuzdan dolayı akademik içerikli çalışmanızla alakalı irtibat kurmanız durumundan memnuniyetle size yardımcı olabiliriz.

5. Yüksek Lisans Tezi Danışmanlık Alanları

Talep eden bireylere yönelik olarak tez danışmanlığı hizmeti sunan kurumumuz farklı disiplinlerde çözüm önerileri sunabilmektedir. Öyle ki sosyal bilimler disiplinlerinde hemen hemen her konuyla alakalı hizmet verebiliyorken, mühendislik alanında çalışma yapmıyoruz. Kısacası yüksek lisans tezi danışmanlık alanları farklı disiplinlerden meydana gelmekte ve size kesin yanıt verebilmemiz için çalışmanızla ilgili tüm detayları bize iletmeniz gerekiyor. Yapılacak inceleme neticesinde size yardımcı olup olamayacağımızı bildireceğiz.

Eğer ki bizim yanıtımız olumlu olur ve siz de çalışma sahibi olarak süreci başlatmak isterseniz yapmanız gereken başlangıç prosedürlerini yerine getirmek olacaktır. Tez danışmanlığıyla ilgili kapsamlı bilgi almak isterseniz bizimle irtibat kurunuz.

6. Doktora Tezi Danışmanlığı

Akademik olarak kariyer basamaklarının en üstünde yer alan bu adımda tez danışmanlığı talebi yok denecek kadar azdır. Çünkü doktora tezi danışmanlığı yapılması zor bir hizmet türüdür. Tersinden bakıldığında ise bu düzeyde eğitim alan insanların kendileri tez yazım sürecini tamamlamak ister. Çünkü doktora seviyesi, akademik açıdan son derece zorlayıcı olmasının yanında özel içeriklere sahip bilimsel araştırmalardır. Bu durumda ise ilgili programda doktora eğitimi gören öğrencilerin kendisi işlemleri tamamlamak ister. Yine de süreçle ilgili olarak hizmet verdiğimiz alanlarda profesyonel destek almak isteyen kimseler bulunmaktadır. Özellikle SPSS veri analizi ya da format düzenleme gibi konularda sıklıkla başvurular gelmektedir. Gelen analiz ve format düzenleme işleriyle alakalı tekliflere olumlu yanıt vermek için elimizden geleni yaptığımızdan emin olabilirsiniz.

7. Doktora Tezi Danışmanlık Alanları

Üst kısımda ifade edildiği üzere doktora tezi danışmanlık alanları son derece sınırlı hizmet verdiğimiz alanlardan birisidir. Sayısal disiplinlerde hiçbir şekilde tez danışmanlığı çalışması yapmıyoruz. Ancak bazı sosyal bilimler disiplinlerinde ve özellikle de işletme yönetimi ve klinik psikoloji gibi alanlarda karşılıklı şartlarda mutabık olursak süreci üstlenebiliyoruz. En nihayetinde doktora düzeyi eğitim alıyorsanız çeşitli nedenlerle profesyonel destek gereksinimi duyarsanız mutlaka bizimle iletişime geçiniz.

8. Bitirme Tezi Danışmanlığı

Genel itibariyle eğitim görülen programa göre tez/proje yazma süreçleri kategorize edilmektedir. Ancak bitirme tezi danışmanlığı ise bunların genel ismidir ve hemen hemen. Her akademik düzeyde kullanılır. Aslına bakılırsa tüm tezlerin yazılmasının temel amacı mezun olmaktır (yani söz konusu programı bitirmek). Bu bilgiden hareketle bazı kimselerin tüm aşamalardaki tezleri ‘’bitirme’’ olarak isimlendirmesi son derece doğal görünmektedir. Süreçle alakalı tez danışmanlığı gereksinimi duyarsanız bizimle iletişime geçip başvuruda bulunabilirsiniz.

Ancak hangi akademik düzeyde eğitim gördüğünüzü ayrıntılı olarak bize iletmenizi rica ediyoruz. Ek olarak talep edeceğimiz bilgilerle alakalı müşteri temsilcimiz ile görüşebilirsiniz. Tez yazımı veya diğer akademik işlemlerle alakalı destek almak için bizimle irtibat kurunuz. Merak ettiklerinizle alakalı detaylı bilgi almak ya da başvuru yapmak için bizimle iletişime geçiniz.

9. Bitirme Tezi Danışmanlık Alanları

Üniversite eğitimi olarak deklare edilen lisans, yüksek lisans ve doktora programlarıyla alakalı tüm düzeylerde profesyonel tez danışmanlığı destek hizmetlerimiz bulunmaktadır. Mezun olmadan önce derslerin tamamlanmasına istinaden her öğrencinin mutlak suretle bitirme tezi yazması gerekir. Eğer bitirme tezi danışmanlık alanları arasında yer alan istatistik veri analizi, literatür tarama, tartışma ve sonuç yazılması gibi kısımlarla alakalı destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Emin olunuz tez danışmanlığı noktasında nitelikli ekibimiz yer almakta ve yalnızca bu uzmanlarımızın uygun gördüğü alanlarda çalışmalar üstlenmektedir.

Kısacası uzmanlığımızın bulunmadığı alanlarda kesinlikle hizmet vermiyoruz. Çünkü yeterli donanıma sahip olmadığımız disiplinlerle ilgili akademik destek verecek olursak, bu sağlıklı olmaz ve her şeyden önemlisi söz konusu disiplinin tüm inceliklerine hakim olmamız çok mümkün olmaz. Böyle bir durumda ise araştırma da yapsanız, farklı şekilde konuyu öğrenmeye de çalışsanız bu iş olmamaktadır. Hal böyle olunca bizler yalnızca uzmanlığımızın bulunduğu bölümlerle alakalı bilimsel araştırmalarda destek faaliyetlerinde bulunmayı doğru buluyoruz. En basit bir makale dahi olsa şüpheli gördüğümüz konularla alakalı hiçbir biçimde akademik içerik meydana getirmiyoruz.

10. Tez Danışmanlığı Ücretleri

Toparlayacak olursak farklı akademik seviyelerden çokça bilimsel araştırmaya destek olmaya gayret gösterdik. Sizleri memnun edebilmek hedefi etrafında tez danışmanlığı ücretleri konusunu da gözden geçirmeye çalışıyoruz ve mümkün olan en optimal fiyatları sizlere sunmaya çalışıyoruz. Pek çok kişi ücretlere hemen ulaşmak istiyor olsa bile aslında genel olarak çok fazla değişkenden meydana gelen konu olması münasebetiyle teklif için bazı bilgilere gereksinim duyuyoruz. Her şeyden önemlisi başvuru yapılan dönem ve bu dönemdeki program uygunluğu konusudur. Yani tez danışmanlığı talep eden bireyler olarak size hizmet sunacak kimsenin takviminde uygunluk olup olmamasıdır. Eğer bu konuda müsaitlik durumu yoksa, hiçbir şekilde size yardımcı olmamız beklenemez. Akademik çalışmaların zamanında gönderilmesine yüksek düzeyde ehemmiyet verdiğimizden dolayı, zamanında gönderemeyeceğimiz bir işi kesinlikle üstlenmiyoruz. O halde yapılması gereken karşılıklı olarak şartların ortaya konulması olacaktır. İşte tam bu noktada tez ya da dönem projesi teslimi zamanınız bizim için birincil öneme sahiptir. Ayrıca araştırma yöntemi, çalışmanın akademik seviyesi (lisans veya yüksek lisans gibi), kaç sayfa olacağı, teslim zamanı ve araştırmanın hangi dilde hazırlanacağı son derece önem arz ettiğinden dolayı ücretlendirme bu kıstasların hepsinden mutlaka etkilenecektir.

Tüm paylaşılan bu bilgilere rağmen zihinlerde fikir oluşması adına bazı kimseler ücretle ilgili ısrarla bilgi almak istemektedir. Kabaca fikir vermesi adına ortalama düzeydeki Türkçe bir çalışmanın sayfa başı maliyetinin 200 – 250 Türk Lirası civarında olduğunu ifade edebiliriz. Bu ücretin aşağı düşmesi çok zayıf bir seçenek olmakla birlikte, yukarı yönlü artış olması kuvvetle muhtemeldir. Her halükarda sizden ricamız yukarıdaki bilgileri bize iletmeniz olacaktır. Böylelikle rast gele teklif değil, net olarak çalışma teklifimizi sizinle paylaşmamız mümkün olabilir.

Tez Hazırlama : kalemtezhazirlama.com
 

Sık Sorulan Sorular

Üniversitelerde meydana getirilmesi gereken tez yazım süreci ile alakalı belirli bir kısımda veya sürecin tamamında ilerleme yapma noktasında problem yaşıyor olabilirsiniz. Problem yaşadığınız bu durumlarla alakalı çeşitli gereksinimler duyabilirsiniz. İşte bu gereksinimleri karşılayacak profesyonel hizmetlere tez danışmanlığı denilmektedir. Örnek vermek gerekirse, söz konusu danışmanlık tez konu başlığı belirleme olabileceği gibi konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalar hakkında literatür taraması da olabilir. Kısacası tez danışmanlığı meydana getirmeniz icap eden tez veya dönem projesi ile alakalı süreçleri sizin yerinize meydana getirecek birinden destek alınmasıdır.

Tez konusu seçimi en sık hata yapılan aşamaların başında gelmektedir. İnsanlar genellikle idealist davranmakta veya çalışma hayatında kullanabileceği konu başlıklarına odaklanmaktadır. Bu pratikte mantıklı görünmekte birlikte eğer literatür altyapısı yoksa ileride çıkmaza girileceğinden dolayı önemli hata kategorisine girer. O halde tez konusu seçerken öncelikle literatürde bolca kaynak olan bir konu tercih edilmelidir. Bunun yanında kişisel olarak motivasyonunuzu artıracak konu başlığı olmalıdır. Üçüncü olarak dikkat edilmesi gereken birlikte çalışacağınız danışmanın uzmanlığının bulunduğu bir alan olmalıdır. Eğer danışmanın ilgi alanı dışına çıkarsanız süreç bir şekilde çıkmaza doğru gider. Tez konusu seçerken yapılan en önemli hatalardan birisi de araştırma yöntemine ilerleyen aşamada karar vermektir. Araştırma yöntemi kesinlikle konu belirleme aşamasında netleştirilmeli ve söz konusu metot detaylarla birlikte en başta ortaya konulmalıdır.

Temel manada bakıldığında tez yazım süreci çok karmaşık gibi görünmekte birlikte bunu birkaç adımda şöyle ifade edebiliriz. Bunlar;

-Tez konusu ve araştırma yöntemi belirleme,

-Taslak oluşturma,

-Literatürle ilgili okuma süreci ve yazmaya başlama,

-Yöntem kısmı için verileri toplamak,

-Ortalama 10-15 sayfalık ilerlemeler neticesinde danışman ile görüşmeler yapılması,

-Danışmandan alınan geri bildirimler neticesinde revizyonların tamamlanması,

-Verilerin toplanması neticesinde analizlerin gerçekleştirilmesi,

-Literatür kısmının tamamlanması ve bulgularla birleştirilmesi,

-Tartışma sonuç ve özet yazılması,

-Format düzenlemesi ve teslim.