Makale Yazma

Lise eğitimi ve devamında üniversitede kompozisyon veya deneme yazıları biçiminde pek çok ödev meydana getirdiğiniz olmuştur. Yıllar geçtikçe bu ödevler yerini akademik içerikli yayınlara bırakmak durumunda olmuştur. İşte burada meydana getirilen akademik yayınlar makale yazma kategorisindedir.

Aslında Temel manada birbirlerine benziyor olsalar dahi makalelerin akademik dayanak göstermek suretiyle yazılması aradaki temel farklılığı meydana getirmektedir. Bir örnekle açıklamak gerekirse suyun yüz derecede kaynadığını hemen hemen herkes bilir. Ancak bu akademik içerikli bir makale veya tez gibi çalışma olacaksa su 100°’de kaynar dedikten sonra herhangi bir referansa atıf vermeniz gerekmektedir.

 

 

1-) Makale Yazdırma Merkezi

Ağırlıklı olarak akademisyenlerin makale yazma sürecini yönlendirdiği düşünülmektedir. Gelinen nokta itibari ile makale yazdırma merkezi kavramı ortaya çıkmıştır. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde çok farklı alanlardan insanların bu süreçle ilgilenmek durumunda kaldıkları hepinizin malumudur. Belki bundan 50 yıl önce sadece akademisyenler bilimsel çalışmaları yapıyordu ancak günümüzde özel sektörde çalışmalarına devam eden insanlar dahi çeşitli bilimsel içerikli yayınlar meydana getirmektedir. Ayrıca lisansüstü öğrencilerin ciddi manada bilimsel araştırmalar ürettiklerine şahit oluyoruz. Sözgelimi bazı üniversitelerde yüksek lisans veya doktora programlarından mezun olmak için hakemli dergide yayınlanmış makale hazırlamak durumundasınız. Bunu sağlayamazsanız teziniz kabul edilse dahi başarı ile mezun olamıyorsunuz.

 

2-) Makale Nasıl Yazılır?

Makalelerin yazılabilmesi için öncelikle söz konusu disiplinde uzmanlığınızın bulunması icap eder. Konuya ve araştırma yöntemine karar verilmesi makale nasıl yazılır? Sorusunun en kısa yanıtıdır. Devamında ise eğer bir danışmanla süreci yönlendirmiyorsanız tez yazımı gibi ara kontroller olmayacaktır. Bu durumda her şeyi kusursuz planlamalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Unutmayın ki düzenlemeler dosya teslim edildikten sonra size iletilecektir. SPSS veri analizi yapılacak ve siz bu konuda bilgi sahibi değilseniz profesyonellerden istatistik analiz desteği almalısınız. Ayrıca makale yazma konusunda en mühim kısımlardan birisi de tartışma bölümüdür. Buna özellikle dikkat edip kapsamlı çalışma yapınız.

 

 

3-) Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Peki meydana getirilecek makale yazma işlemlerinde yola nasıl koyulacağız? Ayrıca makale yazarken nelere dikkat edilmelidir? Tüm bunlar pek çok öğrencinin zihninde merak uyandırmaktadır. Genel manada pek çok insan bilimsel araştırmaların nasıl yapıldığını bilir ancak tahmin edeceğiniz üzere detaylar belirleyici olmaktadır. İşte bu teknik detayları bilmeyen bazı kimseler bilerek veya bilmeyerek intihal yani bilgi hırsızlığı durumunda kalabilir. Bu ise başta akademik kariyerleri olmak üzere pek çok süreçte alakalı problem meydana getirebilir. Öncelikle alıntı yaptığımız tüm kaynaklara mutlaka referans gösterilir. Bunu sağladığınız taktirde ciddi manada başınız asla ağrımaz. Devamında ise yayınlamayı düşündüğünüz derginin kurallarına uygun biçimde ilerlemek minimum emekle maksimum çıktıyı almanıza sebep olacaktır. Makalelerde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise kısa ve öz literatür kısmı olmasıdır. Makalelerin odaklanılması gereken bölümü kesinlikle metodoloji yani araştırmanın yöntemi bölümüdür. Son olarak makale hazırlarken dikkat edilecek önemlisi nitelikli bir tartışma bölümü hazırlanması gerektiğidir.

 

4-) Hangi Alanlarda Makale Yazıyoruz?

Peki bir şekilde bu işlemleri kendiniz yerine getiremiyorsanız hangi alanlarda makale yazıyoruz? Belki bilmek ve ona göre hizmet almak istersiniz. Açıkçası uzmanlığımızın bulunduğu alanlar makale yazma uzmanı olduğumuz kısımlar aynıdır. Kabaca ifade edecek olursak sosyal bilimler disiplinleri, psikoloji bölümleri, eğitim yönetimi ve denetimi ile alakalı tüm bölümler, mimari çalışmalar, sosyal hizmet, sağlık bölümleri ve uluslararası politika ile ilgili tüm çalışmalardır.

 

 

5-) Makale Yazdırma Ücretleri

Başvuruda bulunmadan önce makale yazdırma ücretleri hakkında etkili olan hususlara değinmeye çalışalım. Öncelikle bu işlemlerin üstün teknik beceri ve yoğun emek gerektirdiğini hatırlatmak gerekiyor. O halde makale yazma noktasında ucuzluk gibi bir iddiamız kesinlikle olmayacaktır. Yine de makale yazım ücretleri hakkında bilgi vermek için öncelikle yayınlamayı düşündüğünüz derginin yazım kuralları son derece etkili olacaktır. Devamında ise araştırmanın yöntemi ikincil belirleyicidir. Eğer enstitüden tez veya dönem projesi çalışması ile birlikte makale yazma talebinde bulunuyorsanız yöntem kısmını tez veya dönem projesinden aynı şekilde kullanmanızı öneririz. Ayrıca teslim tarihine kalan zaman ve başvurduğunuz dönem ücretlendirmeyi doğrudan etkileyecektir. Diğer bütün akademik çalışmalarda yaklaşık dahi ücret paylaşıyorken bu hususta kesinlikle ortalama bir ücretimizin bulunmadığını ifade etmek isteriz. Bilgilerinizi iletirseniz net ücret sunarız.

 

 

6-) Makale Yazdırma Örnekleri

Toparlayacak olursak makale yazma aşaması ile alakalı bildiklerimizi ortaya koymaya çalıştık. İlgili taraflar için makale yazdırma örnekleri talep edildiğinden dolayı bizden referans paylaşmamız beklenmektedir. Orada gizlilik ilkesi gereği örnek paylaşamayacağımızdan dolayı Dergi Park ve Google Akademik sizin binlerce makale örneğine ulaşabileceğiniz yerlerdir. Sadece arama motorlarından bu kısımlara ulaşabilir ve basitçe binlerce makaleye inceleyebilirsiniz. Profesyonel desteklerimizle ilgili bilgi almak veya başvuruda bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.