Dönem Projesi Danışmanlığı

Başlangıçla birlikte kavramları ortaya koyalım. Dönem projesi danışmanlığı öğrencilerin meydana getirmeleri icap eden yüksek lisans düzeyi bilimsel araştırmaya kendisi dışında verilen destek faaliyetlerinin tamamıdır. Bilindiği üzere tezsiz yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin mezun olmadan önceki adımda kendi bölümleri ile alakalı danışmanla mutabık oldukları bilimsel araştırma yapmaları icap eder. İşte bu bilimsel araştırmanın meydana getirilmesi ve devamında ise sürecin tamamlanması adına kendisi dışında başkasından destek alması faaliyetlerinin tümü dönem projesi danışmanlığı nedir sorusuna yanıt olarak paylaşılabilir.

Dönem projesi danışmanlığı aslında çok geniş bir kavramdır. Söz konusu danışmanlık istatistik veri analizi hakkında olabileceği gibi yalnızca literatür taraması veya yabancı dilden çeviri noktasında da olabilir. Kısacası mühim olan çalışma sahibi olarak sizlerin hangi alanda profesyonel yardıma ihtiyaç duyduğunuz gerçeğidir. En nihayetinde yukarıda deklare edilen süreçlerle alakalı faaliyetlerimiz bulunduğundan dolayı sizlere destek olmak adına elimizden gelenin fazlasını yapabileceğimizden emin olabilirsiniz.

1. Dönem Projesi Danışmanlığı Nedir?

Yüksek lisans programlarında tezli eğitim görenler yüksek lisans tezi hazırlar. Tezsiz bölümlerde eğitime devam edenler ise proje meydana getirmelidir. Peki meydana getirilecek formatla alakalı dönem projesi danışmanlığı nedir? Diye sorulduğunda ne yanıt vereceğiz. Aslında kısaca meydana getirilecek olan dönem projesiyle ilgili bazı eksik kalınan noktalarla alakalı profesyonel kimselerden destek alınması diye tanımlayabiliriz.

2. Dönem Projesi Danışmanlığı Neleri Kapsar?

Tamamen proje odaklı yani ilgili kimsenin ihtiyaçlarına yönelik faaliyet gösterdiğimizden dolayı dönem projesi danışmanlığı neleri kapsar? Sorusu aslında talep eden kişinin gereksinimleri ile doğrudan alakalıdır. Buna rağmen dönem projesi danışmanlığı ile alakalı hizmetlerimiz 5 (beş) grupta sıralanabilir. Bunları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Birincisi konu seçilmesi veya araştırma yöntemine karar verme. Burada eğer danışmanın ya da sizlerin özel bir tercihi yoksa tamamen konu seçimini bize bırakabileceğimiz gibi sizden gelen bilgilere göre konuyu netleme seçeneği de mevcuttur.
  • Konusu belli olan çalışmalarla alakalı olarak ikincil hizmetimiz taslak oluşturma ve kaynak taramasıdır. Genellikle yüksek lisans dönem projesi hazırlayan insanlar hayatlarında bir veya iki defa tez yazma aşamasına gelmektedirler. Bu sebepledir ki doğru araştırma nasıl yapılır ve kaynaklara en hızlı şekilde nasıl ulaşılır? İnsanlar bu konularda bilgi sahibi olmayabilirler. İşte tam da bu noktada mümkün olan en hızlı şekilde, en geniş kaynak ağını tarayıp mevcut kaynakları dijital olarak sizlerle paylaşıyoruz.
  • Hizmetlerimiz arasında üçüncü faaliyet alanı araştırmanın yöntemi kısmı ile ilgili tasarım hizmetleridir. Aslında bu işlem üçüncü basamakta olmakla birlikte konu belirleme aşamasında netleştirilmesi gereken adımlardan bir diğeridir. Çünkü konu başlığı direkt olarak araştırma yönteminin ortaya konulduğu ilk adım olarak göze çarpar. Zaten araştırma yöntemine karar vermeden dönem projesi danışmanlığı anlam ifade etmez. Yöntem bölümü olmadan yüksek lisans tezinin konu başlığını netleştirmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu sebepledir ki profesyonel hizmet alacak olmasanız dahi, konu başlığı belirlerken araştırmanın tasarımı ile alakalı çalışmalarınızı bitirmenizi öneriyoruz. En azından bunları net şekilde ortaya koyup planlamaya dahil ediniz.
  • Dönem projesi danışmanlığı sürecinde dördüncü işleme geldiğimizde ise meydana getirilen bulguların analizlerinin ve yorumlamasının yapılmasıdır. Burada eğer bir ankete veya sayısal verisi söz konusu ise istatistik veri analizi yapılmaktadır. Genelde SPSS programı kullanılır. Dilerseniz mülakatta ya da farklı araştırma yöntemleri ile sizin bulduklarınızı ortaya koyma hususunda destek hizmetleri sunuyoruz.
  • Yüksek lisans projesi danışmanlığı içerisinde sunduğumuz işlemlerden sonuncusu ise sunum hazırlığı yapılmasıdır. Çoğu üniversitede tezsiz programlarda sunum yapılmıyor olsa dahi bazı üniversitelerde yüksek lisans projeleri hakkında savunma süreci bulunmaktadır. İşte bu programlarda eğitim görüyorsanız talep etmeniz halinde PowerPoint sunumları tarafımızdan hazırlanmaktadır.

3. Dönem Projesi Danışmanlığı Ücretleri Ne Kadar?

Son kısımlara geldiğimizde, dönem projesi danışmanlığı ücretleri ne kadar sorusuna net yanıt vermemizin ne denli zor olacağını anladığınızı düşünüyoruz. Çünkü yukarıda size yüksek lisans hakkında 5 hizmet kategorisi sunduk. Bunların hangisini istiyorsunuz? Ya da ayrı bir tercih olarak dönem projesi danışmanlığı hakkında 5 kategoriyi birlikte mi talep ediyorsunuz? Bunların hepsi değerlendirme kıstaslarıdır. Şimdi neden ısrarla çeşitli bilgileri talep etmemiz neticesinde ücret teklifi paylaşmayı doğru bulduğumuzu anladığınızı umuyoruz. Biz ne kadar tezsiz dönem projesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunsak bile ısrarlı sorularla karşı karşıya kalıyoruz. Israrcı olanlara yönelik olarak bizim uzmanlığımızın bulunduğu bir alanda, istatistik ya da anket içermeyen, yaklaşık 35- 40 sayfalık olacak biçimdeki çalışmanın muhtemel ücreti 8.000 – 9.000 TL civarındadır. Elbette teslim tarihine yeterli süre olduğu varsayımında bulunuyoruz. Bu ücretlerde azalma olmaz ancak yukarı yönlü artış olabilir. Kısacası yaklaşık ücret teklifleri yerine istenen bilgileri ilettiğiniz takdirde somut olarak net ücreti paylaşabiliriz. Detaylı bilgi almak ya da başvuru yapmak için bizimle iletişime geçiniz.

Sık Sorulan Sorular

Yüksek lisans programları temel manada ikiye ayrılır. Bunlar tezli ve tezsiz programlardır. Tezli programlarda yüksek lisans tezi hazırlama işlemi yapılır. Ancak tezsiz programlarda ise yüksek lisans projesi hazırlanır. İşte tezsiz programlardaki öğrencilere yönelik olarak sunulan desteklerin tamamı dönem projesi danışmanlığı olarak geçer. Temel manada tezden bir ayrım olmamakla birlikte eğitim görülen programdan dolayı farklı olarak isimlendirilir. Dönem projelerinin tezlerden bir diğer farkı ise daha kısa ve sade çalışmalar olmalarından kaynaklanmaktadır.

Dönem projesi konu seçiminde tamamen sizden gelecek bilgilere göre işlem yapılabildiği gibi bizim önerilerimiz de bulunabilmektedir. Kısacası tüm akademik çalışmalarda olduğu gibi kişiye özel hizmetler verilir. Eğer bize başvuru geldiğinde özel bir tercih veya düşünce yoksa eğitim görülen program ve programdaki derslerle alakalı dönem projesi konu seçimi rehberliği yapılmaktadır. Bunun dışında sizden gelecek etiket kelimelere göre konu başlığı belirleme noktasında faaliyet gösterebiliyoruz.

Proje danışmanlığı hizmetimiz tez yazım sürecinde farklılık ihtiva etmez. Daha önce vurguladığımız üzere yüksek lisans dönem projesi zaten tez hazırlamadan farklı değildir ve sadece daha kısa ve öz bilgiler içerir. Bu bilgilerden hareketle aşağıda birkaç madde halinde yüksek lisans dönem projesi danışmanlığı hizmetimizi anlatalım.

-Gelen bilgilere göre konu belirleme,

-Gerekiyorsa öneri formu hazırlama ve/veya varsa araştırmanın metodunu netleştirmek,

-İçindekiler yani taslak oluşturma,

-Literatür taraması ve kaynakların okunması,

-Metodoloji bölümü varsa verilerin toplanması,

-Metodoloji bölümü varsa verilerin analiz edilmesi,

-Literatür ve metodoloji bölümlerinin birleştirilmesi,

-Sonuç ve özet yazılması,

-Yüksek lisans projesi dizgi yapılması ve teslim.