Film Değerlendirmesi Hazırlama

Özellikle radyo televizyon ve sinema bölümlerinde film değerlendirmesi hazırlama en sık talep edilen bilimsel çalışmalardan birisidir. Ayrıca diğer farklı pek çok bölümde de talep edilen bu tür çalışmalarla öğrencilerin eğitim aldıkları bölümle alakalı bilgilerini pekiştirmeleri amaçlanır.

1. Film Değerlendirme Danışmanlığı

Genellikle eleştirel yetenek kazanılması ve bölümle ilgili beceri kazanılması maksadıyla film değerlendirmesi hazırlama çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerin diziler veya sinemalarda senaryoların, görsel sanatlar ve izleyici beğenisi gibi konularda kendilerini geliştirmeleri amaçlanır. Böylelikle film değerlendirme danışmanlığı ihtiyacı doğabilir. Aslında çoğu zaman ilgili programda eğitim gören kimselerin kendileri işlemleri yerine getirmektedir. Ancak bazı durumlarda bu mümkün olmaz ve süreci doğru şekilde tamamlayabilmek adına profesyonel destek gerekebilir. İşte tam da bu noktada gereksinim duyulan hizmetle ilgili bizimle iletişime geçerseniz size yardımcı olmak için ekip üyelerimiz elinden geleni yapacaktır.

2. Film Değerlendirmesi Nedir ve Neden Yapılır?

Öncelikli olarak film değerlendirmesi nedir ve neden yapılır sorusuna yanıt vermeye çalışalım. Film değerlendirmesi; meydana getirilmiş bir sinema ya da dizinin ilgili programın gerektirdiği nitelik açısından incelenmesine denilmektedir. Elbette bunun sanatsal ve kurgu açısından pek çok teknik detayı bulunmaktadır. Ancak genel manada izleyici beğenisi ve sanatsal açıdan değerlendirme yapıldığı anlaşılmaktadır. Film değerlendirmesi hazırlama neden yapılır diyenler için aslında buna tek bir neden belirtmek mantıklı olmayacaktır. Öncelikle bunlar derslerde ya da tez yazım sürecinde talep edilebilir. Bunun yanında gazete, dergi, haftalık magazin yayınları gibi yazılı/görsel basında izleyicileri bilgilendirmek adına yapılan incelemeler olabilir. Kısacası talepler akademik içerikli veya akademik olmayan içerikli olarak farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.

3. Film Değerlendirmesinden Önce Neler Yapılır?

Film değerlendirmesi hazırlama çalışmaları yaparken bazı ince detaylara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü film değerlendirmesinden önce neler yapılır diye sorulduğunda verilecek yanıtımız basit bir şekilde dikkatlice filmini izlenmesi gerektiği gerçeğidir. Eğer ki filmi odaklanmış biçimde izlemezseniz küçük detayları gözden kaçırmanız söz konusu olacaktır. Bu sebepledir ki aralardaki ince detayları gözden kaçırmamak adına sakin bir kafayla öncelikle filmi dikkatli biçimde izlemek gerekiyor.

4. Film Değerlendirmesinden Sonra Neler Yapılır?

Yapılacak incelemenin ne şekilde olduğu film değerlendirmesinden sonra neler yapılır sorusuna verilecek yanıtı doğrudan etkileyecektir. Örnek vermek gerekirse film değerlendirmesi hazırlama aşamasında nereye odaklanılacağını son derece önemlidir. Örnek vermek gerekirse sahnelerin kurgusu açısından mı yoksa görsel sanatlar kullanımı ile ilgili bir değerlendirme mi yapılacaktır? Veyahut bunların dışında genel olarak bir değerlendirme mi yapılacak sizin meydana getireceğiniz film değerlendirmesi çalışmanızı bu husus doğrudan etkileyecektir.

5. Film Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Tahmin edeceğiniz üzere bu tür çalışmalar yüksek teknik beceri gerektirir. Elbette hepimiz ortalama bir insan olarak filmleri izliyoruz ancak film değerlendirmesi nasıl yapılır diye merak edenlere yönelik olarak açıkçası her birimizin bu konuda bilgili olmasını beklemiyoruz. Bu sebepledir ki olması gereken konuyla ilgili uzmanlığı bulunan bireylerin film eleştirisi yapabilecek durumda olmasıdır. Eğer ki teknik nüanslar açısından film değerlendirmesini ne şekilde yapacağınızı öğrenirseniz bundan itibaren film-dizi izlerken farklı bakış açısını yakalayacaksınız. Filme eleştirel açıdan bakmak ve bazı teknik kısımlara odaklanmak değerlendirmenin doğru olması adına mühimdir. Aşağıdaki başlıkta hem film değerlendirmesinin yapılış şekli hem de dikkat edilmesi icap eden hususlar bulunmaktadır.

6. Film Analizi Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

Film değerlendirmesi danışmanlığı yapan işletmelerden birisi olarak her daim vurguladığımız üzere sinema ya da dizilerin içeriğinde çok fazla değişken vardır. Bunlar hikayenin içeriği, yönetmen performansı, oyuncuların ve yardımcı oyuncuların karakterleri yansıtmaları, ses ve görüntü özellikleri ile mizansen gibi açılardan değerlendirme yapılabilir. Film analizi yaparken dikkat edilecek noktalarla alakalı aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz. Bunlar:

  • İlk olarak filmlerdeki hikayenin izleyicideki etkisi ve bu hikayenin senaryosu incelenmektedir.
  • Oyuncuların karakteri nasıl oynadıkları ve doğallıkları değerlendirmelerde önemli yer tutar.
  • Ses ve görüntü kalitesi, ışık kullanılması gibi görsel sanatlar açısından değerlendirmeler özenle incelenmelidir.
  • Yönetmenin hikayeye neler kattığı değerlendirmeye mutlaka alınmalıdır.
  • Kurgu açısından irdeleme yapılmalıdır.
  • Genel değerlendirme yapılması.
  • Elde edilen tüm bilgi ve bulguların film değerlendirmesi hazırlama raporu haline getirilmesi.

7. Film Değerlendirme Ücretleri

Sonuç olarak anlatılanlardan hareketle film değerlendirmesi danışmanlığı yaptığımızı ve bu işin teknik detayları hakkında bildiklerimizi ortaya koymaya çalıştık. Sunulan hizmetlerle alakalı film değerlendirme ücretleri hususunda talepte bulunan arkadaşlara yönelik olarak net cevap vermemiz açıkçası bu makalede mümkün olmayacaktır. Çünkü izlenecek bir sinema filmi mi yoksa onlarca bölümden meydana gelen bir dizi midir? Hatta söz konusu sinema/dizi Türkçe seslendirilmiş midir yoksa altyazılı mıdır? Ayrıca bunlarla ilgili değerlendirme birkaç sayfa mı olacak yoksa onlarca sayfa doküman mı istenmektedir? Tüm bunlara verilecek yanıtlar film değerlendirmesi hazırlama ücretleriyle alakalı teklifi etkileyecek olduğundan dolayı sizden ricamız bize çalışmanızla ilgili tüm detayları iletmeniz olacaktır. Başvuru yapmak detaylı bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Film değerlendirme hizmeti dediğimiz şey sinema veya dizilerin bilimsel açıdan incelenmesi ve talep edilen türe göre analiz edilmesidir. Film değerlendirmesi genel bakış olabileceği gibi görsel sanatlar veya kurgu açısından olabilir. Kısacası talep ettiğiniz filmi izliyoruz ve amacınıza yönelik olarak değerlendirmesini rapor olarak sizlere sunuyoruz.

Film değerlendirme herhangi bir sınırlamaya tabi değildir. Kısacası dilediğiniz tüm dizi ve filmler tarafımızdan değerlendirilebilir.

Film değerlendirme siparişi vermek için söz konusu filmin adı ve diğer bilgilerini bize iletmeniz gerekiyor. Buna ek olarak değerlendirmede odaklanılması gereken hususları da paylaşmanız son derece yararlı olacaktır. Böylelikle tam istediğiniz gibi değerlendirme raporu ortaya konulacaktır.