Makale Hazırlama

Lise eğitiminden itibaren bilimsel araştırma yapma konularına giriş yapılır. Devamında ise özellikle lisans ve yüksek lisans programlarında bilimsel araştırmalar yani makale hazırlama çalışmaları ile desteklenir ve öğrencilerin bu yeteneği kazanması amaçlanır. Üniversite eğitiminde önce makalelerin teknik açıdan akademik içeriğe sahip olup olmadığı çok fazla irdelenmez. Burada mühim olan öğrencilerin bilimsel araştırma yapmayı öğrenmeleri ve bunların raporlama sistemiyle alakalı fikir sahibi olmalarıdır. Ancak eğitim seviyesi yükseklere çıktıkça tam manasıyla bilimsel olarak olması gerektiği gibi makale hazırlanması talep edilir. Değerlendirme yaparken bu hususlar mutlaka dikkate alınır.

 

 

1-) Makale Hazırlama Merkezi

Lisans programında öğrencilerin çok fazla vakitleri bulunur. Ancak yüksek lisans ve doktora seviyelerine gelindiğinde makale hazırlama veya diğer gereksinimlerle alakalı yeterli vakit bulmakta problem yaşanabilir. İşte zaman yetersizliği ve çeşitli sebeplerle makale hazırlama merkezi aracılığı ile bu işlemleri tamamlamak düşüncesi akıllarda belirebilir. Çünkü zorunlu olarak yerine getirilmesi gereken bu işlemi kendiniz yapamıyorsanız bir şekilde dışarıdan destek almanız gerekebilir. O halde yapılması gereken alternatifleri değerlendirmek ve profesyonel hizmet almak olacaktır.

 

 

 

2-) Makale Nasıl Hazırlanır?

Bilimsel makale nasıl hazırlanır? Açıkçası akademik çalışmaların birkaç sayfalık olması ya da bir doktora tezi olması çalışma sistemini hiçbir şekilde değiştirmez. Çünkü temel mantık, meydana getirilecek çalışmada çeşitli referanslara dayanak göstermek suretiyle iddia edilen tezin kabul edilmesi veya reddedilmesi durumu söz konusudur. Kısaca özetlemek gerekirse öncelikle konu belirleyip araştırma yöntemini netleştirmek gerekiyor. Sonrasında belirli bir taslak plan ortaya koyup mümkün olduğunca kısa olacak şekilde literatür kısmı tamamlanır. Literatürün kısmen tamamlanmasıyla birlikte makale hazırlama çalışmalarında yöntem kısmında veriler toplanır ve bunlar uygun görülen şekilde analiz edilir (Örneğin parametrik testler ya da regresyon analizi gibi). Elde edilen bulgular ve literatür kısmı birleştirilir. Son aşamada ise tartışma sonuç ve özet yazılmak suretiyle makalenin dergi formatına göre düzenlenmesi neticesinde çalışma teslim edilir.

 

 

 

3-) Makale Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akademisyenlerin meydana getireceği çalışmalar rol model olarak kullanılabilir. Ancak bunlar size yeterli gelmiyorsa makale hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? sorusuna birlikte yanıt arayalım. Öncelikle gereksiz yazılabilecek tüm literatürden uzak durmanız ve sadece ana konuya yönelik olarak adeta özet biçiminde literatür ortaya koymanız gerekiyor. Açıkçası son yıllarda makale hazırlama aşamasında birkaç sayfalık literatürler çok fazla tercih edilmektedir. Bize göre bu sistem doğru görünüyor çünkü günümüz akademik dünyasında literatür bilgisine ulaşmak hiç zor bir şey değildir. Devamında ise araştırma yönteminin doğru şekilde planlanması ve buna göre model ortaya konulması gerekiyor. Bir diğer önemli değişken ise makale yazarken modele göre analizlerin doğru kurgulanmasıdır. Son olarak makale yazımı ile alakalı önerdiğiniz en önemli husus pek çok insanın sizin makalenizin özet, sonuç ve tartışma kısmını okuyacağı gerçeğidir. Dolayısıyla bu kısımların doğrudan net ifadelerle yazılması ve sonuçların doğru biçimde ortaya konulması gerekiyor.

 

 

4-) Hangi Alanlarda Makale Hazırlıyoruz?

Daha önceleri çokça vurguladığımız üzere makale hazırlama konusu ve diğer akademik çalışmalarla alakalı aslında genel sistem hep aynıdır. Burada hangi alanlarda makale hazırlıyoruz? diye soru sorulduğunda yukarıdaki bilgiden hareketle normal şartlarda tez veya dönem projesi gibi akademik çalışmalar hazırladığımız noktalarla alakalı aynı uzmanlığa sahip olduğumuzdan dolayı makalelerde de bu alanlarda hizmet veriyoruz. Dolayısıyla sayısal birimlerde, tıp konularında, felsefe ve mühendislik alanlarında hizmet vermiyoruz. Doğru bilgi alabilmek için çalışmanızla ilgili bilgileri bize iletmenizi rica ediyoruz.

 

 

 

5-) Makale Hazırlama Ücretleri

Tez yazım süreci ile ilgili nasıl ki enstitü yazım formatına ihtiyacımız var. Aynı biçimde makale hazırlama ücretleri hakkında size yanıt verebilmek için de söz konusu çalışmanın yazım kuralları mutlaka gereksinim duyduğumuz bilgiler arasındadır. Çünkü tezde ülke genelinde çok farklı durumlarla karşılaşıyor olsa bile genel manada ortak paydalardan söz etmek mümkündür. Ancak makale hazırlama konusunda emin olunuz bu kadar bile standart yoktur. Bir yayıncı yazı puntosunu 12 talep ederken bir diğeri ise dokuz (9) punto talep edebiliyor. Veya başka bir makale yazım sürecinde kenar boşluklara üçer santimken bir başkasında yedişer santim kenar boşluğu olabiliyor. Yalnızca bu iki örnekte dahi ortada neredeyse %50’ye yakın iş farkı olduğunu ifade etmek gerekir. Dolayısıyla 5-6 sayfalık istatistik analiz olmayan bir makalenin 7.000 – 8000 TL civarında olduğunu ifade edebiliriz.

 

 

 

6-) Makale Hazırlama Örnekleri

Sonuç olarak çeşitli sebeplerle makale yazdırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ancak kendisi makale hazırlama örnekleri arayan ve dolayısıyla da kendisi çalışmasını meydana getirecek olan kişiler için Dergi Park ve Google Akademik kısımlarını öneriyoruz. Burada on binlerce makale örneği ve istediğiniz yayıncının dergilerine ulaşabilirsiniz. Başvuru yapmak veya kapsamlı bilgi almak için bizim iletişime geçebilirsiniz.