Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır?

Bilimsel araştırmaların neredeyse tamamı aynı mantıkla meydana getirilir. Bu bilgiden hareketle araştırma ödevi nasıl hazırlanır? Sorusuna birlikte yanıt arayacağımız bu yayında bildiklerimizi sizinle paylaşacağız. İlk olarak hayatın her noktasında olduğu gibi bir işi ciddiye almak gerektiğini ifade etmek gerekiyor. Akademik çalışmalar ise zaten daha fazla ciddiyet ister. Açıkçası pek çok kimse böyle bir görüşü paylaşmaya gerek var mı diye merak ediyor. Emin olunuz öğrencilerin çoğunluğu kolay yoldan sonuca gitmek istemektedir. Oysa belirli bir düzeyde emek konulmadan başarıya ulaşmak pek mümkün görünmemektedir. Kısacası öğrenci olarak sizin meydana getirmek istediğiniz tez ya da her neyse belirli bir emeği ortaya koymanız ve buna göre çalışma yapmanız icap eder. Bu yayın ile ağırlıklı olarak araştırmalarla ilgili bilgi paylaşacağız. Anlamadığınız veya merak ettikleriniz olursa bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır?

 

1. Araştırma Ödevi Nedir?

Öncelikle araştırma ödevi nedir hiç merak ettiniz mi? Eğitim seviyesi ne olursa olsun insanlardan genellikle programları ile alakalı ilgili konularda çeşitli araştırmalar talep edilir. Bunlar bazı durumlarda öğrenciyi derse hazırlamak için bazı durumlarda ise öğrenilen bilgilerin pekiştirmesi amacıyla öğrencilerden talep edilmektedir. Benzer durum lisans veya yüksek lisans düzeyi programlara geldiğinizde aynı şekilde devam eder. Aslında değişen sadece insanın yaşı ve eğitimin ileri düzey olmasıdır. Bu anlatılanlardan hareketle üniversite eğitiminde sıklıkla araştırma ödevi verilmektedir.

2. Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda anlatılanların devamında öğrenciler de doğal olarak araştırma ödevi nasıl hazırlanır diye araştırma içerisine girer. Ulaşılacak bilgiler neticesinde inceleme konusuyla ilgili bilgiler özetlemek suretiyle sistemli bir doküman haline getirilir. Elbette yararlanılan tüm kaynaklar referans olarak gösterilir. Bunlarla ilgili detayları aşağıda ayrı başlıklar halinde sizinle paylaşacağız. Tek tek ifade edip farklı başlıklar altında yazılması sizler için yararlı olacaktır. Lütfen aşağıdaki adımları tek tek sırasıyla takip ediniz.

3. Araştırma Ödevi İçin Konu Seçimi

Öncelikli olarak yapmanız gereken araştırma ödevi için konu seçimi olacaktır. Elbette konuyu bazı durumlarda öğretmenler size ileteceğinden dolayı bu aşamayı pas geçebilirsiniz. Ancak son zamanlarda üretkenliği artırmak maksadıyla öğrencilerin konuyu kendilerinin belirlemesi talep edilmektedir. Eğer bu şekilde bilimsel araştırma talep ediliyor ise ilgi duyduğunuz veya temel manada fikir sahibi olduğunuz konularla alakalı çalışmak öncelikle kendi yararınıza olacaktır. Konu seçimi 1-2 cümle gibi düşünüldüğünden dolayı çoğunlukla ciddiye alınmaz. Ancak ileride yaşanacak problemlerin çoğu bu sebepledir. Yani size önerimiz yüksek lisans programında ya da başka akademik seviyelerde eğitim görün mutlaka konu başlığını netleştirirken ciddi biçimde araştırma/inceleme yapınız. Aksi durumda ileride sorunlarla karşılaştığınızda emekleriniz boşa gidebilir.

4. Kaynak Araştırması

Dilerseniz konuyu belirlemiş olun dilerseniz de henüz konu belirleme aşamasında yapacağınız en önemli işlem kaynak araştırması olmalıdır. Çünkü bu işlem konu belirleme aşamasıyla adeta bütünleşik durumdadır ve tez hazırlama süreci ile alakalı olsun veya olmasın tüm süreçlerde bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Aksi durumda kaynak araştırmadan konu seçimi yapmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Zaten kaynak olmayan bir konuyla alakalı çalışmaya devam etmek problem teşkil edecektir. Kaynaklara ulaşmak için öncelikle Google Akademik ve Dergi Park gibi platformlar size yeterli olabilir. Ancak bunlar yetmiyorsa güvenilir internet siteleri akademik olarak kaynak kabul edilir. Son olarak tez çalışmalarıyla alakalı YÖK Tez Merkezi arşivi size ciddi manada katkı sunar.

5. Konu Hakkında Bilgi Edinin

Yapılacak kaynak araştırması neticesinde araştırma ödevi nasıl hazırlanır sorusunun en temel problemini yanıtlamış olacaksınız. Bu aşamada konu hakkında bilgi edinin ve devamında bulabildiğiniz tüm kaynakları okuyun. Devamında ise elde edilen bu bilgileri artık yavaş yavaş tasnif etme aşamasına geçebilirsiniz. Başlangıçta alakasız veya aynı konudaki kaynakları okuduğunuzu anlamayacaksınız. Ancak devamında emin olunuz bilgileri istemsiz olarak dahi ayıklamaya başlayacaksınız. Süreç ilerledikçe bu sizler için daha kolay olacak ve bilgiyi ayrıştırıp tam manası ile bilimsel araştırmanıza katkı sunacak bilgileri elde edebileceksiniz.

6. Notlar Alın

Kaynak okuma aşaması ilk başta rastgele yapılabilir. Yani burada notlar alın diye diyeceğiz ancak henüz işin başındayken bu konuyu düşünmeden direkt olarak siz bulduğunuz her şeyi okuyunuz. Merak etmeyiniz zaman içerisinde beyniniz parçaları birleştirecek ve hiçbir şey anlamadığınızı düşündünüz araştırma ödevi ile alakalı emin olunuz kafanızda parçalar birleşecektir. Böylelikle ne okuduğunuzu ya da ne yapmaya çalıştığınızı yavaş yavaş idrak edeceksiniz.

Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır?

7. Ödevinizi Detaylıca Planlayın

Buraya kadar anlatılanları yaptıysanız artık ödevinizi detaylıca planlayın. Bu işlem neticesinde gelecekte neler yapacağınızı ve son aşama ile alakalı taslak planı oluşturmanız mümkün olacaktır. Özellikle içindekiler kısmı dediğimiz ana taslak ortaya çıkarsa siz zaten pek çok şeyi okuduğunuzdan dolayı nerede neler yapacağınızı yavaş yavaş zihninizde netleştirmiş olacaksınız.

8. Giriş ve Tartışma Bölümünü Yazın

Son aşamalara yaklaşırken aslında yazma aşamasının henüz başında olacaksınız. Araştırma ödevi nasıl hazırlanır diye merak eden insanlar artık okuduklarını yazıya dökme zamanın geldiğini bilir. Bu aşamada artık giriş ve tartışma bölümünü yazın. Öncelikli olarak tartışmaya geçmeden önce elbette giriş ve literatür kısmının oturtulması gerekiyor. Bu kısım tam manasıyla ortaya çıktıktan sonra genel bilgilerin hemen sonrasında araştırmanın yöntemi meydana getirilmek durumundadır. Araştırmanın yöntemi nitel veya nicel bir çalışma olabilir. Tercih tamamen sizin ve süreci birlikte yürüttüğünüz danışmanın inisiyatifinde olmakla birlikte hipotezlere hizmet edecek araştırma yöntemi seçmenizi öneriyoruz. Metodoloji de denilen bu kısım açıkçası araştırma ödevinin en mühim aşaması olacaktır. Tüm bunları yaptıktan sonra artık tartışma bölümünü hazırlayabilirsiniz.
Çoğu durumda araştırma ödevi nasıl hazırlanır diye merak eden kimselerin bilmediği noktaya değinmek istiyoruz. Özellikle giriş kısmı hakkında tartışmalar sürekli olsa bile aslında işin doğrusu bu kısmın tüm tez bittikten sonra yapılması gerektiğidir. Yani tüm çalışma ortaya konulur ve en son olarak özetle giriş metni yazılır. Ancak uygulama noktasında bu konuya çok dikkat edildiğini söylemek mümkün değildir. Ayrıca tezle ilgili giriş kısmında kaynak gösterilmemesi de gerekiyor ancak pek çok kez giriş kısmında referans talep eden danışmanlar da vardır.

9. Kaynakça ve Referans Listesi Hazırlayın

Son kısımlara gelirken kaynakça ve referans listesi hazırlayın aşamasına ulaştınız demektir. Ancak bizim önerimiz bunu son anda yapmak yerine yazma aşamasında yavaş yavaş kaynakça oluşturmak biçiminde olacaktır. Diğer türlü iş bittikten sonra eksik kaynak gösterme veya fazla kaynak gösterme gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. O halde yapılması gereken süreç içerisinde kaynakları en azından yazar ve yıl olarak kaydetmek olacaktır. İş bitiminde ise bu referansların tamamını ortaya koymanız mümkün olabilir. Yine de dilerseniz başta dilerseniz en sonda sizin nasıl kolayınıza gelecekse tez hazırlama aşamasını bu haliyle yapabilirsiniz. Aslında tüm anlatılanlar araştırma ödevi nasıl hazırlanır sorusuna yanıt vermek için ortaya konulmuş oldu. En başkasında ifade ettiğimiz gibi bu bir tez de olsa birkaç sayfalık ödev de olsa aslında yapılacaklar temel manada burada ifade edildiği gibidir. Detaylarla ilgili bilgi almak veya profesyonel destek almak isterseniz bizlerle irtibat kurabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir