Yüksek Lisans Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

Bilimsel açıdan mı yoksa bir öğrenci olarak ne yapmanız gerektiği açısından mı değerlendirdiğinize göre yüksek lisans tez konusu nasıl belirlenir sorusuna yanıt iki farklı şekilde olacaktır. Bilimsel açıdan danışmanla mutabık olduğunuz konuyu enstitüye onay için sunarsınız ve resmi olarak konunuz size atanmış olur. Ancak süreç olarak nasıl yapmak gerektiğini soruyorsanız öncelikle sizin literatür altyapısını taramamanızı öneriyoruz. Burada sadece sizin istekleriniz değil bağlı bulunduğunuz danışmanın görüşleri de emin olunuz bu hususta konuyu netleştirme açısından önemlidir. Kısacası siz araştırdınız ve eğer söz konusu başlığı çalışmak istiyorsanız danışman da bunu onaylıyorsa dilediğiniz konuyu seçebilirsiniz. Tez konusu seçimi o denli önemlidir ki yapılacak bir hata ilerideki araştırmanın yöntemi kısmına ulaşıldığında genellikle ortaya çıkar. Örnek vermek gerekirse bir anket çalışması yapacaksınız ve konuyu seçip direkt olarak çalışmaya başladınız. Resmi olarak bu konu başlığında seçtiniz ve devamında da herhangi bir değişiklik yapma şansınız olmadığı varsayımı da örneğimize devam edelim. Bir şekilde literatüre hallettiniz ve literatür aşaması tamamlandı ve siz artık anket toplayıp analizleri yapıp teslim etme hayalleri kuruyorsunuz. Ancak söz konusu konu başlığıyla alakalı ölçek olmazsa sizin yapacak herhangi bir şeyiniz kalmayacaktır. Bu sebepledir ki yapılacak çalışma boşa gitmiş olabilir. Veyahut ciddi halde revizyona uğrar. İşte bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamak adına henüz konu belirleme aşamasında ilerlerken ölçekte ilgili çalışmalarınızı yapmanızı önerilir.
Aslında temel manada üst kısımda yanıt verdiğimiz bu konuyla alakalı biz çeşitli kuralların olması gerektiğini savunuyoruz. Yani yüksek lisans tezleri yazarken kelime sınırı mantıklımı denildiğinde kısmi olarak evet yanıtını verebiliriz. Bize göre tez hazırlama süreci ile alakalı olması gereken öncelikle minimum sayfa sayısı belirtmektir. İkincisi ise aynı şekilde minimum kelime sayısı altı puanda olmalı ki öğrencilerin her iki koşulu sağlamak suretiyle alt banda kurtardıkları çalışmaları kendi isteklerine göre yönlendirmeleri serbest bırakılır. Bir başka deyişle tez yazım sürecinde bu asgari koşulu sağladığınız taktirde çalışmalarınızı istediğiniz kısımda bitirebilirsiniz. Elbette bur danışman öğretim üyesi ile mutabık olmak ve onun isteklerine dikkate almak kaydıyla işlem yapabilirsiniz. Şimdi yüksek lisans tez konusu nasıl belirlenir başlıklı yayınımızda şimdi diğer alt başlığımıza geçelim.

Tez Konusu Seçerken Dikkate Alınması Gerekenler

1. Tez Konusu Seçerken Dikkate Alınması Gerekenler

Bize göre tez konusu seçerken dikkate alınması gerekenler arasında ilk akla gelen kesinlikle yeterli kaynak olup olmadığı gerçeğidir. Eğer ki konu yeni ve literatürde sınırlı kaynak varsa o konuyu seçmemenizi öneriyoruz. Bunun yanında en azından kendinizi motive edecek ve merak ettiğiniz bir konu olması yine önemlidir. Ayrıca danışmanın çalışmak istediği ve uzmanlık alanına giren bir konu üzerinden ilerlemek daha doğru olacaktır. Bu hususa dikkat ederseniz önemli problem yaşamanız tek olasılık değildir. Son olarak konu başlığınızla araştırma yönteminin uyumlu olup olmayacağına dikkat etmeniz yine önemli yarar sağlayabilir.

2. Kişisel İlgi ve Tutkularınıza Uygun Bir Tez Konusu Bulma

Çok kez vurguladığımız üzerek kişisel ilgi ve tutkularınıza uygun bir tez konusu bulma noktasında tavsiyemiz devam ediyor. Çünkü ilgi duyulan bir konu motivasyonunuzu artırır ve tıkandığınız noktalarda sizin için itici bir güç olur. Diğer taraftan tutkularınızın olduğu veya kendinizi geliştirmek istediğiniz bir alanda çalışırsanız yine aynı şekilde söz konusu bilgileri normal hayatta kullanacağınızdan dolayı emin olun yine fayda göreceksiniz. Konu tercihinde bulunurken kaynakların yanında bu hususları dikkate almanızda önemli bir etmen olarak karşımızda durmaktadır.

3. Literatür İncelemesi ve Boşluk Analizi: Potansiyel Tez Konularını Tanımlama

Yüksek lisans tez konusu nasıl belirlenir diye düşündüğünüzde literatür incelemesi ve boşluk analizi: potansiyel tez konularını tanımlama işlemi yapılır. Özellikle doktora tezlerinde literatürde sınırlı miktarda yer alan konularla alakalı bir boşluğu doldurmak istiyorsanız bu hususta daha önce yapılmış çalışmaları araştırmanızı öneriyoruz. Yaptığınız incelemeler neticesinde herhangi bir problemi çözecek önemli bir potansiyel görüyorsanız söz konusu başlıkla alakalı çalışmanız sizin için literatürde yer almak adına önemli bir fayda sağlayabilir.

4. Tez Konusunu Daraltma ve Tanımlama İpuçları

Eğer çok fazla alternatif olan bir konuyla ilgili çalışma yapıyorsanız yapmanız gereken basittir. Tez konusunu daraltma ve tanımlama ipuçları neticesinde eldeki bilgileri ellemeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse beş farklı konuyla alakalı çalışmak istiyorsunuz fakat bunlardan bir ya da birkaç ay sizin için daha yüksek motivasyon sağlama ihtimaline sahiptir. Dolayısıyla direkt olarak diğerlerini eleyin. Bunu yandan literatürle sınırlı kaynak olan bir konu varsa ve sizde İngilizce bilmiyorsanız o konularda yardım almanız yararlı olacaktır. Dolayısıyla tez konusunu önemli düzeyde daraltmış ve alternatifleri sınırlamış olacaksınız.

Önceki Çalışmalar ve Araştırmalar Üzerine Yenilikçi Bir Bakış Açısı Geliştirme

5. Önceki Çalışmalar ve Araştırmalar Üzerine Yenilikçi Bir Bakış Açısı Geliştirme

Konu belirleme aşamasında önceki çalışmalar ve araştırmalar üzerine yenilikçi bir bakış açısı geliştirme önemli bir yarar sağlar. Özellikle son yıllarda son derece hızlı gelişmeler söz konusu olduğundan dolayı 2-3 yıl önce önemli buluş olarak nitelendirilen bazı bilgiler günümüzde artık eski olarak nitelendirilmektedir. Hal böyle olunca da daha önce yapılmış bir çalışmanın geliştirilmesi üzerine ilerlemek faydalı olabilir. Konu belirleme aşamasında bu tür profesyonel çözümleri sağlayabileceğinize inanıyorsanız hipotezlere bunun üzerine kurup ona göre konu belirleyebilirsiniz.

6. Tez Konusu Belirlerken Karşılaşılan Yaygın Zorluklar ve Çözüm Yolları

Öğrencilerin tüm akademik seviyelerde tez konusu belirlerken karşılaşılan yaygın zorluklar ve çözüm yolları hakkında bilgi araştırdığını biliyoruz. Özellikle de yüksek lisans tez konusu nasıl belirlenir süreci içerisinde olduğumuzdan dolayı yapacağımız açıklamalarla alakalı problemleri genel manada yukarıda sıralamaya çalıştık. Peki bu problemleri nasıl çözeceğiz? Öncelikle danışmanla sıkı bir iletişim kurmanız pek çok sorunun üstesinden gelmenize katkı sağlayacaktır. Bunun yanında literatürde ulaşamadığınız bilgiler doğrultusunda bir konu üzerine gitmemeniz gerekiyor.

7. Tez Konusu Belirleme Sürecinde Yaratıcılığı Teşvik Etme Stratejileri

Son başlıklara gelirken tez konusu belirleme sürecinde yaratıcılığı teşvik etme stratejilerinden bahsetmek gerekiyor. Seçeceğiniz konu başlığı insanların üretkenliğini artırmalı ve onları farklı konularla alakalı teşvik etmelidir. Örneğin siz çalışan motivasyonla ilgili bir çalışma yapacaksınız. Bu çalışmayla insanların üretkenliğine katkı sunabilecek protezleri ortaya koyarsanız önemli bir buluş geliştirmeniz kuvvetle muhtemeldir.

8. Tez Danışmanının Rolü: Konu Seçiminde Yardım Almak

Her daim vurguladığımız üzere tez danışmanının rolü konu seçiminde yardım almak düşündüğünüzden çok daha fazla önemlidir. Açıkçası bize göre danışman öğretim üyesi öğrencinin kendisinden ve hatta sistemde talep edilen asgari gerekliliklerden bile daha önemlidir. Çünkü takip ettiğimiz üzere işler çok standart olarak ilerlememektedir. Aynı programda eğitim görüyor olmalarına rağmen iki farklı insanın çok farklı şekilde tez yazım aşamasını tamamladığına şahit oluyoruz. Sözgelimi ortalama bir öğrenci on birim emek verirken bazı öğrencilerin 15-20 bazılarının ise üç-beş birimde tez yazım sürecini tamamladıkları gözlemlenmektedir. O halde burada bir adaletsizlik durumundan söz etmek gerekiyor. Kısacası akademik çalışmaların tamamında adaletli yaklaşım söz konusu olmadığından dolayı öğrenciler arası fırsat eşitliğini sağlamak pek mümkün görünmemektedir. Bu çerçevede yüksek lisans tez konusu belirlenen isimle bu yayınımızın sonlarına gelmişken işlerin genellikle özel değerlendirme etrafında ilerlediğini özellikle vurgulamak gerekiyor. Detaylı bilgi almak isterseniz konuyla alakalı profesyonel hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir