Yüksek Lisans Tez Savunması Nedir?

Düzenli aralıklarla sizlerle buluştuğumuz yayınlarımızda bu haftanın konusu yüksek lisans tez savunması nedir? Tezli programlarda eğitim görenler için bildiğiniz üzere başarılı bir tez yazım süreci tamamlandığında aslında işlemler bitmiş olmuyor. Daha doğru ifadeyle savunmaya girmemiş çalışmaya başarılı diyemeyiz. Çünkü tezin ortaya çıkmış olması tek başına diploma almak adına yeterli değildir. Burada yüksek lisans seviyesi için üç, doktora seviyesi için beş kişilik jüri karşısında savunma yapmanız ve danışmanınıza ek olarak diğer geriye kalan jüri üyelerini de ikna etmeniz gerekiyor. Eğer bunu sağlayamazsanız çalışmanız düzeltme veya tamamen reddedilme durumlarıyla karşı karşıya kalabilir. Eleştiri verildiğinde onlara katılırsa, size destek olmazsa emin olunuz çalışmanız düzeltmeden daha fazlasını alabilir veya tamamen reddedilebilir. Akademik çalışmalarda bir standart olmadığı için kopyalama gibi durumlar söz konusu olmadığı sürece danışmanınız böyle yapmasını ben istedim dediği anda diğer jüri üyeleri bir noktada durmak durumundadır. Ancak danışman sizin arkanızda durmazsa emin olunuz problemler sona ermeyecek, tam aksine işler iyice terse gidecektir. Bu sebepledir ki yüksek lisans tez savunması nedir aşamasında danışmanın öğrencinin arkasında durması çok önemli bir konudur.

1. Tez Savunması: Temel Kavramlar ve Amaçlar

Alt başlıklarımızdan tez savunması: temel kavramlar ve amaçlar olacaktır. Burada tez savunmasındaki temel mantık ve amaç öğrencinin sürece hakim olması ve bu hakimiyetin düzeyini karşı tarafa ispatlayabilmesi olarak görülebilir. Ayrıca akademik çalışmalarla alakalı bilimsel araştırmayı yazmak tek başına yeterli değildir. Ortaya konulan hipotezimiz her ne ise bunu karşı tarafa anlatmak ve tabiri caiz ise onları düşüncesiyle ikna etmeniz gerekiyor. Eğer bunu yapamazsanız karşı taraftan soru sorulduğunda yanıtlayamazsanız emin olunuz problemler devam edecektir. Böyle bir durumun sonucunda ise düzeltme almanız kuvvetle muhtemeldir. Biz ise bunu hiç istemeyiz çünkü yüksek lisans tezi yazdığınızı düşünürsek birkaç ay daha sizi geriye atabilir. Böylelikle yüksek lisans tez savunması nedir konusunda başka bir başlığı tamamlamış olduk.

2. Tez Savunmasının Önemi ve Akademik Değerlendirme Süreci

Akademik çalışmalarda yazım işlemi bittikten sonra sadece tezli programlarda savunma süreci vardır. Çoğu öğrencinin tez savunmasının önemi ve akademik değerlendirme süreci hakkında fikri olduğunu düşünmüyoruz. Açıkçası bu makaleyi hazırlayan bizler dahi zamanında bu süreçleri yaşarken kesinlikle ciddiye almadık ve açıkçası ne amaçla talep edildiğini idrak edemedik. Günümüzde ise bu süreç önemli görünmekle birlikte uygulamada bu durumla ilgili kesin fikir sahibi olmadığımızı ifade etmek isteriz. Tez savunmasının önemli olduğunu herkes savunmakta fakat neye göre önemli bunu kimse belirtmemektedir. Devamında ise akademik değerlendirme süreci zaten tam bir fiyaskodur. Çünkü standartlar söz konusu olmadığından dolayı değerlendirmeler tamamen öznel olmaktadır. Bu ise akademik çalışma hazırlama prensiplerinin doğasına aykırı bir durumdur. Şimdi yüksek lisans tez savunması nedir konulu makalemizde başka bir başlığa geçelim.

Tez Savunması Hazırlığı: İpuçları ve Stratejiler

3. Tez Savunması Hazırlığı: İpuçları ve Stratejiler

Peki bir şekilde tamamladığımız tezlerle alakalı tez savunması hazırlığı: ipuçları ve stratejiler hakkında konuşalım. Burada mümkünse jüri üyesine poster gibi veya çeşitli PPT sunumları hazırlanır. PowerPoint sunusu her çalışmada hazırlanıyor olsa bile bizim burada bahsettiğimiz broşür gibi 1-2 sayfalık notların üyelere sunulmasıdır. Böylelikle yaptığınız işi ciddiye aldığınızı anlayacaklar ve özet bilgilerle çalışmanıza hakim olacaklardır. Bunun dışında tez savunması hazırlığı ile alakalı söyleyeceğimiz tek şey çalışmanın her bir cümlesine hakim olmanızdır eğer sürecin tamamına hakim değilseniz savunma sürecinde problem yaşamanız kuvvetle muhtemeldir. Son olarak savunma aşamasında özellikle yöntem, tartışma ve sonuç kısımlarına odaklanıldığını ve sizin de bu kısımlarla ilgili tam hakimiyet kurmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çünkü yüksek lisans savunması nedir denildiğinde tam olarak bu son cümleyi dikkate almanız yeterli olacaktır.

4. Soru-Cevap Oturumu: Sorulara Doğru ve Etkili Cevaplar

Jüri savunma sürecinde soru cevap oturuma: sorulara doğru ve etkili cevaplar yapılmaktadır. Aslında jüri savunması dediğiniz olay tam olarak budur. Tezle alakalı size bazı sorular gelir sizde bunları yanıtlarsınız veya yanıtlayamazsınız. Başarılı olup olmamanızı direkt olarak bu durum etkiler. Elbette etkili cevaplar ve doğru cevaplar vermeniz tez savunmasından başarıyla geçmenize doğrudan katkı verecektir.

5. Tez Savunması Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Etik Kurallar

Beşinci başlıkta ulaştığımız tez savunması sırasında dikkat edilmesi gereken etik kurallara değinmek istiyoruz. Bunlar normal bir akademik çalışma hazırlarken dikkat edilmesi gerekenlerden pek farklı değildir. Kaldı ki zaten jürideki kişiler sizin tanıdığınız veya çok yakınınız değilse manipülatif bir hareket yapmanız çok zor veya hatta mümkün değile çok yakındır. Bu sebepledir ki sizin normalde yaptığınız gibi kendinizi uygun gördüğünüz şekilde savunmak ve çalışmanızı buna göre karşı tarafa anlatmak olacaktır.

6. Tez Danışmanı ve Savunma Jürisi ile Etkili İletişim

Devam eden aşamada ise tez danışmanı ve savunma jürisi ile etkili iletişimin öneminden bahsetmek gerekiyor. Hayatımızın her anında etkili iletişim kurarsanız ve karşı tarafın sorunlarını tam manasıyla karşılık verirseniz emin olunuz başarılı şekilde tez savunma sürecini tamamlamış olursunuz. Özellikle sorulan sorulara karşılık nazik ve kontrollü bir üslupla yanıt vermeniz önemlidir. Ayrıca iyi bir iletişimde olması gereken ses tonu ve cümleler dahil jüri bile etkileşimi doğrudan etkilemektedir. Son olarak jüri üyelerinin sözünü kesinlikle kesmeyin ve onlar en basit soruları sorsa dahi nazik ve kontrollü bir üslupla güzelce sorulara yanıt verin.

7. Başarılı Bir Tez Savunması İçin Pratik Tavsiyeler

Yukarıda anlatılanlar aslında başarılı bir tez savunması için pratik tavsiyeler vermektedir. Söylenenlere ek olarak yapacağınız sunumun görsellere ağırlık verecek şekilde ortaya konulması olabilir. Mümkün olduğunca az yazı ve daha çok görsel emin olun size katkı sunacaktır. Ayrıca yukarıda özellikle altını çizdiğimiz üzere iletişime dikkat etmeniz ve kontrollü bir şekilde tez savunma aşamasını yapmanız sizin için yeterli olacaktır.

8. Savunma Sonrası Değerlendirme ve Geri Bildirim

Öğrenciler açısından bakıldığında savunma sonrası değerlendirme ve geribildirim hakkında yapabilecek herhangi bir şey yoktur. Çünkü konu başlığımız yüksek lisans savunması nedir olduğuna göre biz bu konuyla ilgili bildiklerimizi ortaya koymaya çalıştık. Bu başlıkta ise sadece söz konusu değerlendirme ve geri bildirimin jüri üyeleri önderliğinde size geleceği, sizin süreçle alakalı herhangi bir şey yapamayacağınızı anlatılmaktadır. Bu sebepledir ki yukarıda anlatılanları doğru şekilde yerine getirirseniz zaten değerlendirmeniz ve geri bildiriminiz pozitif olacaktır. Lisans programlarındaysanız yüksek bir not alıp o şekilde bitirme tezi kabul edilecektir. Lisansüstü programlarda iseniz başarılı kabul edilmeniz kuvvetle muhtemeldir. Sonuç itibariyle yüksek lisans tez savunması nedir sorusuna yanıt aldığınızı düşünüyoruz.

Tez Savunması Sırasında Sık Yapılan Hatalar Ve Kaçınılması Gereken Durumlar

9. Tez Savunması Sırasında Sık Yapılan Hatalar ve Kaçınılması Gereken Durumlar

Toparlayacak olursak anlatılanlardan yola çıkarak tez savunması sırasında sık yapılan hatalar ve kaçınılması gereken durumlara değinmeye çalıştık. Yukarıda anlatılanlar ana hattıyla karşılaşabileceğimiz sorunların tamamını ifade etmektedir. Eğer ki sizin farklı istediğiniz bir husus varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kısacası yüksek lisans seviyesi veya diğer tüm akademik programlarda tez savunma süreci ile alakalı yapılabilecek öncelikle özgün ve nitelikli bir çalışma meydana getirmek olur. Devamında ise kontrollü bir şekilde karşı tarafa ne yaptığınızı anlatmak ve onlardan gelen soruları yanıtlamak başarıyla mezun olmanızın önündeki son engeli kaldırmış olacaktır. Detaylı bilgi için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir