Tez Danışmanı Kimdir ve Ne Yapar?

Bilgilendirme yayınlarımızla ilgili makalelerimizi yayınlamaya devam ediyoruz. Bu hafta tez danışmanı kimdir ve ne yapar? Sorusuna yanıt arayacağız. Bu yayını incelediğinizde genel olarak danışman seçim süreci ile alakalı bilgiler, doğru danışman nasıl seçilir, size ne gibi etkisi olabilir ve her şeyden önemlisi yüksek lisans tezi yazım aşamasıyla alakalı size ne tür katkı sunabilir gibi detaylar hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Konuyla ilgili tüm taraflar için yararlı olacağını düşündüğümüz bu dokümanda umarız işinize yarar bilgiler yer alacaktır. İnceleme sonrasında varsa sorularınızı bize iletebilirsiniz.

1. Tez Danışmanının Rolü ve Önemi: Detaylı Bir İnceleme

Birinci adımda tez danışmanının rolü ve önemi: detaylı bir inceleme konusunu irdeleyeceğiz. Burada en son yapacağımız çıkarımı ilk önce söyleyelim; tez danışmanı süreç içerisindeki her şeyden daha mühim ve önemlidir. Bunun neticesinde artık danışmanın sizden bile etkili olduğunu bildiğinize göre kendisine bakış açınız değişmiştir diye düşünüyoruz. Her şeyden önce ortaya konulacak emeğinizi ve tez hazırlamaya karşı motivasyonunuzu direkt olarak etkiler. Emin olunuz sizden fazla bir şey isteyebilir, sizi yorabilir ancak her halükarda motivasyonunuzu yüksek tutarsa siz mutlu şekilde daha çok çalışabileceksiniz. Bu sebepledir ki tez danışmanı kimdir ve ne yapar konusunda ilk başa konulacak önemli kişi demek yanlış olmaz. Şimdi konuyla ilgili başka detaylara geçelim.

Tez Danışmanının Rolü ve Önemi: Detaylı Bir İnceleme

2. Tez Danışmanının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Eğitim hayatının içinde herkesin belirli görev ve sorumlulukları bulunur. Hele ki tez hazırlama aşaması geldiğinde buna etki eden taraflar son derece önem arz eder. Öyleyse tez danışmanının görev ve sorumlulukları nelerdir? Açıkçası süreci doğrudan koordine eden ve tüm aşamalara doğrudan etki eden kişi olması nedeniyle danışmanlar baştan sona sürekli muhatap olacağınız kişilerdir. Hiyerarşinin en üstünde yer alması nedeniyle danışmanın görevleri yanında direkt olarak sizden istekleri olmaktadır. Şöyle ki sizden bir şey istediğinde bunu yerine getirmek durumundasınız. Yani hocam bu şekilde yapamam diyemezsiniz. Görevlere gelince, danışmanın öncelikle sizi yönlendirmesi ve tezi yoluna koymanızı sağlaması gerekiyor. Burada kontrol kendisinde olmakla birlikte aynı zamanda yönlendirici de olması icap eder. Bunu sağlamadığı takdirde başarılı biçimde ilerlemek ne mümkündür. Uygulamada durum bu şekilde oluyor mu? Açıkçası bu husus tartışılır.

3. Tez Danışmanı Seçimi: Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öğrencilerin süreç başladıktan sonra ne yapmaları gerektiğini danışman yönlendirir. Ancak tez danışmanı seçimi sürecinde yapacağınız en mühim işlem doğru adım atmaktır. Bu sebepledir ki tez danışmanı seçimi: nelere dikkat edilmelidir? Konusunda yapabilecekleriniz daha fazladır. Söz gelimi ilk olarak kendisini tanıdığınız tez danışmanı seçmek sizin için son derece önemlidir. En azından nerede, neler isteyebilir, nasıl bir insandır ya da nerelerde sorun yaşarsınız gibi hususları biliyor olursunuz. Burada tez danışmanı kimdir ve ne yapar sorusuna verilecek yanıtların en iyisi sizi yönlendirici özelliği olduğundan dolayı yapmanız gereken bildik birisi ile çalışmaktır. Devamında ise sizin çalışmak istediğiniz konularda uzman olması mühimdir. Çünkü her tez danışmanı kendi uzmanlık alanında öğrenciler yönlendirmek ister. Konu seçimini buna göre yaptırır.

4. Tez Danışmanı İle Etkili İletişim Kurma Stratejileri

İlk olarak tanıdığınız bir tez danışmanı seçtiğiniz varsayımdan hareket edelim. Eğer bunu dikkate aldıysanız tez danışmanı ile etkili iletişim kurma stratejileri sizler için son derece kolay olacaktır. Çünkü zaten kendisi hakkında bir fikriniz olduğundan dolayı danışmanın sınırları ile ilgili veya talepleriyle alakalı en azından taslak dahi olsa bilginiz olacaktır. Kendisini tanıyor olun veya olmayın her halükarda danışmanla etkili iletişim kurmanız gerekiyor. Bunlardan ilki danışmanın her dediğine tamam dememektir. Eğer bunu yaparsanız sizin bu çalışmaya katacağınız ne olacaktır? Kısacası danışmanlar elbette kendi sözlerinin dinlenmesini ister ancak her söylenene tamam denilmesinden hoşlanmazlar. Burada tatlı sert bir üslupla hareket etmek ve buna göre danışmanın taleplerine dikkate almak icap eder. Hayatımızın her anında herkes kontrolün kendiliğinden olmasını ister buna itirazımız olmayacaktır. Benzer durum ve hatta çok daha fazlası akademik çalışma hazırlama sürecinde karşılaşılır. Danışmanlar bu noktada kontrolü hiçbir zaman kaybetmek istemeyecektir ve sizde buna boyun eğmek durumundasınız. Ancak bu süreci doğru şekilde yönlendirirseniz hem danışman isteklerini dikkate alırsınız hem de kendi taleplerinizle alakalı bazı hususları danışmanın kabul etmesini sağlayabilirsiniz. Danışmanın söylediklerini dikkate almamak yapacağınız en büyük hatalardan biri olur. Eğer herhangi bir nedenle bir talebi yerine getiremiyorsanız mutlaka size sorulmadan gerekli geri bildirimi nedeniyle birlikte danışmana sağlayınız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise kesinlikle danışmanın her söylediğine itiraz etmeden öncelikle bir araştırıp detaylı bilgi vereceğim gibi yaklaşmak ve sonrasında durum hakkında geri bildirimde bulunmak olacaktır.

5. Tez Danışmanının Katkıları: Araştırma, Yazım ve Düzeltme Süreçleri

Tezlerle ilgili standart problemleri açıkçası danışmanla ilgili aşamalarda da görülür. Tez danışmanının katkıları: araştırma, yazma ve düzeltme süreçleri konusu da benzer şekilde standarttan uzaktır. Bazı durumlarda bir cümle düzenlemeyi dahi yapmayan ve bunu bir açıklama olarak öğrenciden talep eden danışmanların varlığı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Böyle durumlarda tez danışmanı kimdir ve ne yapar sorusu açıkçası zihinlerde daha net şekilde belirmektedir. Bunun tersinde bir örnek vermek gerekirse çalışmadaki düzenlemeleri fazlasıyla yerine getiren danışman öğretim üyeleri bulunmaktadır. Sayıları çok az olmakla birlikte bu tarz ilgili kimselerin varlığı da bilinmektedir. Kısacası tez danışmanlarının katkıları yukarıdaki iki örnekte verdiğimiz gibi siyahla beyaz kadar farklı şekilde olabilmektedir.

6. Tez Danışmanı ile Çalışırken Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları

Akademik çalışmalarda öncelikle sorun çıkmasını doğal karşılamak gerekiyor. Tez danışmanı ile çalışırken sık karşılaşılan sorunlar çözüm yolları hakkında sıklıkla bizden bilgi talep edilmektedir. Genel manada baktığımızda iletişim problemlerinin birinci sırada olduğunu görüyoruz. Yukarıdaki başlıklarda ifade edildiği gibi danışmanla tatlı sert şekilde iletişim kurmanız gerekiyor. Kesinlikle kendisinin söylediklerine karşı çıkmayın. Ayrıca danışmanların yine en çok kızdıkları şeylerden biri üst kısımda bahsedildiği gibi söylediklerinin dikkate alınmamasıdır. Yani sizden birkaç tane talepte bulundu ve siz bunların birkaç tanesini kaynak olmadığı için yapamadığınız. Eğer kendilerine bu konuyla ilgili geri bildirimde bulunmazsanız önemli sorunlar yaşayabilirsiniz. Burada öğrencinin yapması gereken tez yazımı aşamasında şu iki maddeyi yapamadım nedenleri de bunlardır hocam gibi yaklaşmak olacaktır.

7. Tez Danışmanının Öğrenciye Sağladığı Akademik Destek

Aslında tez danışmanın öğrenciye sağladığı akademik destek yadsınamaz olmakla birlikte bazı durumlarda pek çok danışmanın kesinlikle katkı sunamadığı su götürmez bir gerçektir. Eğer ilgisiz ve sizi baştan savan bir danışmanınız varsa açıkçası işiniz biraz zor olacaktır. Sorunun cevabı normal şartlarda danışman size her aşamada belirli düzeyde destek sağlamak durumundadır. Elbette uygulamada durum genellikle bu şekilde olmamaktadır. Kısacası danışman sizi bilgiyle her aşamada yönlendirmeli ve en ufak probleminiz de sizin sorularınızı yanıtlamak durumundadır.

Tez Danışmanının Öğrenciye Sağladığı Akademik Destek

8. Tez Danışmanının Beklentileri ve İstekleri

Buraya kadar hep öğrencilerin beklentileri ile alakalı konular üzerine düşünceleri paylaştık. Peki tersinden bakıldığında tez danışmanın beklentileri ve istekleri nelerdir? Elbette süreci yürüten akademik danışmanın çeşitli sorumluluğu vardır ve sizden bazı talepleri haklı veya haksız şekilde isteyebilir. Mümkün olduğu taktirde mantıksız dahi olsa danışman hocanızın taleplerini yerine getirmenizi öneriyoruz. Aksi durumda problemle karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir. Ancak kez yazım aşaması ile alakalı uçuk kaçık talepler yerine zaten genellikle tutarsız eleştirilerden dolayı öğrencilerin şikayet ettiğini görüyoruz. Bu durumun neticesinde ise olması gereken söz konusu tutarsızlıkların nazik bir şekilde danışmana anlatılması ve bu duruma son vermek gerektiğini ifade etmektir. Ancak bu ne kadar işe yarar tamamen insan faktörüne bağlı olduğu için pek bir şey söyleyemiyoruz.

9. Tez Danışmanı ile İyi Bir İlişki Kurmanın Yolları

Son aşamalara gelirken tez danışmanı ile iyi bir ilişki kurmanın yolları hakkında bildiklerimizi ortaya koyalım. Tez danışmanı kimdir ve ne yapar başlıklı bu yayınımızın son adımına geldiğimizde açıkçası bu ilişkiyi kurmanın yöntemi ile ilgili elimizde bir formül yoktur. Ancak bizim düşüncemize göre insan ilişkilerini nasıl kurabiliyorsak benzer biçimde danışmanla aynı şekilde ilerlemek mümkün olabilir. Eğer ki karşınızdaki kişiyi tanımıyorsanız sık sık görüşmek suretiyle bir şekilde iletişim kurabilir ve artık sizden tam manasıyla ne istediğini anlayabilirsiniz. Bunun için zamana ihtiyacınız olacağından dolayı tez hazırlama aşamasını kesinlikle sıkışık bir zamana getirmeyiniz. Özellikle yüksek lisans tez yazma aşamasıyla veya daha yüksek akademik seviyelerde bu işlemlerin birkaç aydan kısa olmaması son derece önemlidir. Aksi taktirde karşı tarafı tanımanız mümkün olmayacağından dolayı danışmanla iletişim problemleri yaşarsınız. Yaşanacak iletişim problemleri ise başarıya giden yolda sizin için zorluklar çıkaracaktır. Detaylarla ilgili bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir