Doktora, Yüksek Lisans Tez Döneminde Ders Alınır Mı?

Merak edilen bir başka konu ile yine karşınızdayız. Doktora, yüksek lisans tez döneminde ders alınır mı? Bu sorunun aşağıda farklı başlıklar halinde yanıtını detaylı olarak sizlere ileteceğiz. Yine de en son söyleyeceğimizi ilk önce söyleyelim: yüksek lisans veya doktora programlarında tez dönemine ulaşmak için herhangi bir dersimizin kalmamış olması gerekir. Bir başka ifadeyle yüksek lisans veya doktora programlarında tez yazım aşamasına resmi anlamda başlayabilmek için tüm dersleri başarıyla tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bildiğiniz üzere lisans programlarında durum son derece farklıydı. Adeta bir ders niteliğinde bitirme tezi yapılmaktaydı. Bu sebeple alttan veya üstten herhangi bir ders olması söz konusu tez yazma aşamasına geçmek için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak lisansüstü programlara geldiğinde ise işin rengi değişmektedir.

1. Doktora Tez Döneminde Ders Alınır mı?

Eğer akademisyen değilseniz akademik olarak son eğitim aşaması olan doktoradır. Peki doktora tez döneminde ders alınır mı? Doktora programlarında resmi anlamda tez danışmanı atanması ve dolayısıyla da tez yazma aşamasına geçebilmeniz için tüm dersleri başarı ile geçmeniz gerekmektedir. Bu ifadeden anlaşılacağı üzere doktora programlarında tez sürecinde ders almak mümkün değildir. Tersinden bakıldığında ise dersleri tamamlamadan tez yazım aşamasına başlamak söz konusu dahi olamaz. Doktora, yüksek lisans tez döneminde ders alınır mı konu başlığımız içerisinde şimdi başka bir alt başlığa geçelim.

2. Yüksek Lisans Tez Döneminde Ders Alınır mı?

Lisans eğitimi sonrasında ulaştınız ilk adım yüksek lisans programlarıdır. Tezli veya tezsiz olması önemli olmaksızın yüksek lisans tez döneminde ders alınır mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Yanıt kesinlikle hayır olacaktır. Tezsiz programda eğitim görüyor ve yüksek lisans projesi hazırlamanız icap ediyor olsa dahi dersleri başarıyla tamamlamadan kesinlikle yüksek lisans tez yazım veya dönem projesi yazım aşamasına geçemezsiniz. Lisansüstü eğitim programlarını lisans programlarından ayıran en temel özellik olduğundan dolayı bunun yakın zamanda değişmesi veya değiştirmesini talep edildiğini düşünmüyoruz.

3. Tez Döneminde Devam Zorunluluğu Var Mı?

Lisans eğitimleri söz konusu olduğunda fakültedeki öğrencinin tez döneminde devam zorunluluğu var mı? Sorusuna yanıtı evet olabilir. Çünkü söz konusu dersin bir not puanı vardır ve yüksek puanı almak ortalamanızı yükseltecektir. Ancak yüksek lisans veya doktora programları söz konusu olduğunda devam zorunluluğu yoktur. Yalnız burayı şöyle açıklamak gerekiyor ki danışmanla sık sık görüşmezseniz ve kendisiyle yaptıklarınızı paylaşmazsanız neye göre size başarılı olarak not verecektir. Elbette lisansüstü programlarda sadece geçti kaldı şeklinde puan vardır ancak danışmanla görüşmediyseniz sizi tanımayan birisi sizi başarılı saysın. Bu sebepledir ki yoklama şeklinde bir zorunluluktan söz etmek mümkün değildir. Ancak danışmanla düzenli olarak görüşmeler yapmak ve onun taleplerini dikkate almak açısından bir zorunluluk olduğu yorumunda bulunmak mümkündür.

Tez Döneminde Devam Zorunluluğu Var Mı?

4. Tez İle Birlikte Ders Alınır Mı?

Aslında üst kısımlarda temel manada yanıt verdiğimiz bir soru olarak karşımıza çıkar; tez ile birlikte ders alınır mı? Bu sorunun cevabı dört yıllık eğitim veren fakültelerde evet olarak karşımıza çıkar. Bitirme tezi lisans programında adeta bir ders niteliğindedir ve sekizinci yarıyılda alınır. Diğer derslerle birlikte başarılı şekilde verilir veya dersten kalınır. Ancak konu lisansüstü programlar olduğunda ise dersle birlikte tez yazım aşamasına geçmek mümkün görünmemektedir. Şimdi doktora, yüksek lisans tez döneminde ders alınır mı başlıklı yayınımızın son alt başlığı olan hangi dersler konusuna geçelim.

5. Tez Döneminde Hangi Dersler Seçilir?

Merak edenler için tez döneminde hangi dersler seçilir? Sorusuna da yanıt verelim ve bugünkü yayınımıza sona erdirelim. Üst başlıklardaki yanıtlardan anlayacağınız üzere tez döneminde herhangi bir ders seçilmesi söz konusu değildir. Dolayısıyla da tez yazım aşamasında yalnızca fakültelerde eğitim gören öğrencilerin ders seçme imkanı vardır. Eğer alttan herhangi bir dersiniz yoksa eğitim gördüğünüz programın sekizinci yarıyıl programında yer alan derslerle birlikte tezi de kredili bir ders olarak alıyorsunuz. Ancak konu doktora, yüksek lisans tez döneminde ders alınır mı olduğunda ise önce dersleri tamamlıyorsunuz, sonrasında tez yazma aşamasına başlıyorsunuz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir