Akademik Yazılarda Hangi Yazı Tipi Kullanılır?

Daha önceki pek çok yayınımızda vurguladığımız üzere akademik çalışmalarda biçimsel özellikler artık en az içerik kadar önemli hale gelmiştir. Bu durumda akademik yazılarda hangi yazı tipi kullanılır merak edilmektedir.
Aşağıda farklı başlıklar halinde yanıtlamaya çalışacağımız soruları görüyorsunuz. Ancak bu sorulara genel manada sürekli talep geldiği için ortalama bir yanıt vereceğiz. Çünkü daha önce çok kez vurguladığımız üzere Türkiye genelinde veya Türkiye’yi bırakın üniversiteler özelinde dahi tek bir yazı tipi, satır aralığı, kenar boşluklar veya ölçütler yoktur. Bu durum fakültelere veya enstitülere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu bilgiyi paylaştık ve demek istediğimiz şudur ki siz eğer yazım sürecine başladıysanız bağlı bulunduğunuz enstitü veya fakülteden bilgi almak suretiyle ilgili kılavuza göre yukarıdaki özellikleri sıralamalısınız. Aksi durumda düzenlemelerle çok uğraşacağınızı şimdiden belirtmek isteriz.
Burada anlatılan bilgiler herhangi bir okulla alakalı bağlayıcı düzenle alakalı değildir. Bunun tam aksine genel-geçer olarak merak edenlerin sorularını yanıtlamak adına böyle bir doküman oluşturulmuştur.

1. Akademik Yazılarda Hangi Font Kullanılır?

Öncelikli olarak akademik yazılarda hangi font kullanılır? Yanıt vermeye çalışalım. Bugüne kadar karşılaştığımız üzere ağırlıklı olarak Times New Roman yazı tipi tercih ediliyor olsa bile zaman zaman farklı yazı tipleri kullanıldığına da şahit olmuşuzdur. Dolayısıyla akademik yazılarda hangi yazı tipi kullanılır diye soranlara çok büyük oranda Times New Roman yazı tipi seçiliyor olsa bile her enstitünün kendine ait kuralları olduğunu belirtmek gerekir. Bu sebeple sizlerin yapması gereken enstitü veya fakülte yazım kılavuzunu açıp süreci oradan takip etmek olmalıdır.

2. Akademik Yazı Kaç Punto Olmalı?

Devam eden kısımda ise akademik yazı kaç punto olmalı sorusu gelmektedir. Açıkçası tezler için konuşacak olursak bugüne dek gördüğümüz %90-95 oranında 12 punto yazı tipi görülmektedir. 12 punto genellikle Times New Roman yazı tipinde tercih edilmektedir. Ancak Ariel gibi büyük yazı tiplerinde bu rakam bazı durumlarda 11 punto olarak görülebilir. Veyahut akademik yazı olarak kastedildiğinden dolayı süreli yayınlar da bu kategoriye girmektedir. Böyle bir durumda ise süreli yayınlarda yazı tipleri çok farklı şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Örnek vermek gerekirse akademik yazılarda hangi yazı tipi kullanılır denildiğinde büyüklük olarak 10-11-12 veya 13 punto yazı tipleri kullanıldığını gözlemlemekteyiz.

Akademik Yazılarda Hangi Yazı Tipi Kullanılır?

3. Genel Olarak Tezler Kaç Punto İle Yazılır?

Şunu anlıyoruz ki merak ettiğiniz bir bilgiyi anında elde etmek istiyor ve ona göre aramalar yapıyorsunuz. Ancak genel olarak tezler kaç punto ile yazılır denildiğinde ortalama bir rakam istiyorsanız Times New Roman yazı tipinde 12 punto yanıtı verilebilir. Ancak belki de sizin okulunuz farklı yazı tipleri talep ediyor olabilir. Bu sebepledir ki yazı tipi veya boyutları değişkenlik gösterebilir. Kısacası bizim önerimiz her daim bağlı bulunduğunuz enstitünün yazım kılavuzunu incelemeniz gerektiğidir. Eğer enstitü yazım kılavuzunu incelerseniz elde edeceğiz bilgiler kaç punto veya hangi yazı tipi olduğunu size söyleyecektir. Böylelikle sonradan düzenleme yapmamak adına bu işlemleri uygulamanız şu an için yeterli olacaktır.

4. Word Satır Aralığı Kaç Olmalı?

Son kısımlara gelmişken Word satır aralığı kaç olmalı sorusuna yanıt arayalım. Üst kısımlarda ifade edildiği gibi ülkemizde üniversiteler arasında özerklik söz konusu olduğundan dolayı genel bir satır aralığından bahsetmek mümkün değildir. Elbette akademik çalışmaların pek çoğu 1,5 satır aralığında yazılır. Ancak boşluklar nk değeri açısından zaman zaman zaman farklılık göstermekte, hatta bazı okullarda ise 1,15 veya tek satır yazılar kullanılmaktadır. Kısacası paragraf aralığı ve bu paragraf aralıklarındaki boşluklar genel manada değişkenlik gösterebilmektedir.
Akademik yazılarda hangi yazı tipi kullanılır yayınımızda sona doğru geldik. Sonuç olarak yukarıda verilen yanıtlar hakkında doğru adres, kesinlikle bağlı bulunduğunuz enstitüdeki yazım kılavuzudur. Bizim önerimiz her daim onları kontrol etmeniz ve burada bize yöneltmiş olduğunuz font, punto veya paragraf aralığı ölçütlerini yazım kılavuzundan öğrenmenizdir. Yazım kılavuzları enstitünüzün veya fakültenin web sayfalarında mutlaka bulunur.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir